Strajk jest reakcją na katastrofę kolejową, do której doszło w Grecji 28 lutego.

W zderzeniu pociągu osobowego z pociągiem towarowym, do którego doszło w rejonie Larisy, zginęło 57 osób, a kilkadziesiąt kolejnych zostało rannych. Ofiary to w większości studenci, wracający do domów po weekendzie.

Czytaj więcej

Grecja: Tragedia na torach. 36 ofiar zderzenia dwóch pociągów

Związki zawodowe solidaryzują się z pracownikami związków kolejarzy, którzy domagają się inwestycji w bezpieczeństwo na kolei oraz zwiększenia zatrudnienia.

Największe protesty mają miejsce w Salonikach, drugim największym mieście Grecji (pociąg osobowy, który uległ katastrofie, jechał z Aten do Salonik) i w Atenach. Uczestnicy protestów skandowali "zbrodnia nie zostanie zapomniana" gromadząc się przed budynkiem prywatnego operatora połączeń kolejowych.

Do strajku dołączyły też m.in. związki zawodowe prawników czy firm transportowych.

Rząd zapowiedział zwiększenie liczby pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na torach oraz ograniczenie prędkości na określonych odcinkach

Prawicowy rząd Kyriakosa Mitsotakisa, który wiosną czekają wybory, zapowiedział, że usługi kolejowe w kraju będą ponownie świadczone od 22 marca i - stopniowo - kursowanie pociągów będzie wznawiane do 11 kwietnia. Rząd zapowiedział też zwiększenie liczby pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na torach oraz ograniczenie prędkości na określonych odcinkach.

W sondażach opozycyjna Syriza zbliżyła się do prowadzącej centroprawicowej Nowej Demokracji Kyriakosa Mitsotakisa. Obie partie mają odmienne pomysły na poprawę bezpieczeństwa na kolei. 

Mitsotakis chce wprowadzenia jaśniejszego rozdziału pomiędzy sprywatyzowanymi usługami i instytucjami nadzorującymi je, chce też skorzystać z pomocy ekspertów UE przy wprowadzaniu zmiany.

Syriza uważa, że złe zarządzanie agencjami rządowymi odpowiedzialnymi za kolei doprowadziło do zmniejszenia bezpieczeństwa na kolei.