Reklama
Rozwiń

Sondaż: 20 proc. Polaków uważa Niemcy za przyjaciela, 22,7 proc. - za wroga

"Jak ocenia Pani/Pan stosunek współczesnych Niemiec do Polski?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 30.10.2022 06:21

Olaf Scholz

Olaf Scholz

Foto: AFP

arb

Polska i Niemcy od 1999 roku należą do jednego sojuszu wojskowego - NATO. Od 2004 roku jesteśmy - wraz m.in. z Niemcami - członkami Unii Europejskiej. W czasie konferencji poprzedzającej zjednoczenie Niemiec w 1990 roku (tzw. konferencja dwa plus cztery) ustalono, że zjednoczone Niemcy potwierdzą istniejącą granicę między Polską a zjednoczonymi Niemcami (wcześniej była to granica Polski z NRD), co skutkowało stosownymi zapisami w układzie zjednoczeniowym, w którym Niemcy wyrzekły się roszczeń terytorialnych wobec innych państw oraz zobowiązały do niewysuwania ich w przyszłości. Kwestię granicy z Polską osobno regulowała umowa dwustronna podpisana 14 listopada 1990 roku (Traktat o potwierdzeniu istniejącej granicy polsko-niemieckiej). Kwestia ta była dla Polski istotna, ponieważ po II wojnie światowej Polsce przyznano część terytorium przedwojennych Niemiec (tzw. Ziemie Odzyskane).

Pozostało jeszcze 83% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Społeczeństwo
Jacek Kastelaniec: Antysemityzm, a także niechęć do migrantów biorą się z obojętności
Społeczeństwo
Reportaż ze Słubic: Granice cierpliwości
pogoda
Fala upałów wkroczyła do Polski. Wiadomo, kiedy zrobi się chłodniej
Społeczeństwo
Powszechna służba dla państwa. Czy będą obowiązkowe szkolenia dla młodych
Społeczeństwo
Najnowsze dane o Warszawie. Wynagrodzenia, popularność dzielnic, liczba mieszkańców