Po wyzwoleniu Buczy od Rosjan ukraińscy żołnierze znaleźli na ulicach miasta ciała cywilów - niektórzy z nich mieli związane z tyłu ręce i zostali zabici strzałami z niewielkiej odległości w sposób przypominający egzekucję. Zdjęcia z Buczy bardzo szybko obiegły media społecznościowe i były powielane m.in. na Facebooku.

Rzecznik firmy Meta, Andy Stone wyjaśnił, że hashtagi takie jak #bucha czy #buchamassacre zostały na krótko zablokowane na Facebooku i Instagramie w wyniku zadziałania automatycznych systemów, które mają przeciwdziałać umieszczaniu w tych serwisach społecznościowych drastycznych zdjęć.

"To stało się automatycznie ze względu na zawartość zdjęć, które były opatrzone tymi hashtagami. Kiedy zdaliśmy sobie sprawę z sytuacji, zadziałaliśmy szybko, aby odblokować hashtagi" - napisał na Twitterze Andy Stone, rzecznik firmy Meta.

Facebook i Instagram dopuszczają publikację drastycznych zdjęć, jeśli celem ich publikacji jest rozpowszechnienie informacji o możliwych naruszeniach praw człowieka. Takie zdjęcia są usuwane jeśli są wyjątkowo drastyczne lub epatują cierpieniem ofiar.

Czytaj więcej

Biden mówi, że Putin powinien być sądzony za zbrodnie wojenne

Organizacje broniące praw człowieka krytykowały w przeszłości podejście firmy Meta do drastycznych zdjęć wykonanych w czasie konfliktów przekonując, że praktyka usuwania takich zdjęć z serwerów, po 90 dniach skutkuje niszczeniem ważnych dowodów na zbrodnie wojenne.

Stone podkreślił, że Meta "bada sposób, w jaki mogłaby zachowywać tego i innego typu zawartości, które są usuwane" w szczególności w odniesieniu do wojny na Ukrainie.