W tegorocznym plebiscycie pierwsze miejsce zajęła Kaja Godek, zdobywając 3 tys. 518 głosów (26,7 proc.). Aktywistka pro-life otrzymała nagrodę ze stwierdzenie na antenie Polsat News, że ”nie ma czegoś takiego jak orientacja”. Twórcy konkursu podkreślają, że ”w rzeczywistości istnieje orientacja homo i heteroseksualna (oraz występowanie obu jednocześnie, czyli biseksualna)”.

Na miejscu drugim rankingu znalazła się posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus, która na antenie RMF FM powiedziała, że "dopiero kiedy płodowi zaczyna bić serce, można mówić o życiu”. Jak czytamy w wyjaśnieniu, ”nowe życie w biologii rozwoju i pokoleniowości (o której była mowa w wywiadzie) zaczyna się od pierwszego podziału komórkowego zarodka”. „Ewolucyjnie natomiast życie (na Ziemi) zaczęło się kilka miliardów lat temu. Systematycznie i ekologicznie niejedno życie nie ma nawet serca. Medycznie-prawnie u osób/osobników, które wykształciły już serce, jego bicie lub zatrzymanie się nie przeświadcza o życiu i śmierci, a cytologicznie rzecz biorąc niektóre komórki mogą być żywe, jakiś czas po śmierci, czy hodowane w warunkach in vitro. W każdym możliwym kontekście wypowiedź ta jest błędna merytorycznie, a odnosząc ją do wywiadu (link w komentarzu), była także erystyką i niekonsekwencją semantyczną” - podkreślają twórcy konkursu.

Na podium znalazła się także piosenkarka Edyta Górniak, która w 2020 roku dzieliła się teoriami spiskowymi związanymi z pandemią koronawirusa. Trzecie miejsce artystka zajęła jednak za wypowiedź o maseczkach. - Jedni lekarze powiedzą, że maseczki chronią przede wszystkim, a drudzy, co te maseczki faktycznie robią, co to znaczy wdychać z powrotem CO2, który wydychamy. Wdychamy tlen, wydychamy CO2 i powinniśmy wdychać z powrotem tlen, a nie ten sam CO2, czyli wdychać własne spaliny - mówiłla Górniak. Eksperci wytłumaczyli, że ”w rzeczywistości typowe maski nie zatrzymują O2 czy CO2”. „Ponadto tlenu we wdychanym powietrzu jest około 21%, z czego większą część wydychamy z powrotem, bo nie jest nam potrzebna - z perspektywy oddychania człowieka tlenu mamy pod dostatkiem i w nadwyżce, więc sugerowanie niedotlenienia jest także od tej strony nieuzasadnione" - dodali.

W minionym roku do Biologicznej Bzdury roku nominowani byli również między innymi Anna Lewandowska, Magda Gessler, aktorka Viola Kołakowska, Marcin Rola oraz genetyk Roman Zieliński.

Głosowanie na Biologiczną Bzdurę Roku 2020 zakończyło się 10 stycznia 2021 roku. W plebiscycie oddano łącznie 13169 głosów. Do wygranego kierowana jest symbolicznie Alternatywna Zięba. Jak zaznacza pomysłodawca konkursu, biolog Łukasz Sakowski, "wszystkie nominowane wypowiedzi są autentyczne i nie są wyrwane z kontekstu". Celem plebiscytu jest zwrócenie uwagi na powszechne poglądy pseudonaukowe oraz na problem wygłaszania ich przez znane osoby i organizacje, a także edukacja w zakresie nauk przyrodniczych.