- Dzisiaj patriotyzmem jest nie tylko praca dla ojczyzny, pamięć historyczna, wizja tego, jaka Polska powinna być w przyszłości, jej rozwijanie, myślenie o jej sprawach, budowanie jej siły, czczenie bohaterów - zaznaczył prezydent.

- Przyszedł czas, że trzeba bronić ojczyzny - mówił Andrzej Duda. - Na szczęście nie trzeba jej bronić z bronią w ręku, ale trzeba, bardziej, niż dawniej, strzec jej granic - dodał nawiązując do obecnej sytuacji na granicy Polski z Białorusią.

- Trzeba to robić z poświęceniem, z nieprzespanymi nocami, w chłodzie, w trudzie, w bardzo niewdzięcznej sytuacji, do jakiej zmusiły nas hybrydowe działania reżimu białoruskiego przeciwko Polsce i przeciwko Unii Europejskiej - powiedział prezydent.

Czytaj więcej

Prezydent Andrzej Duda po zakończeniu spotkania w sprawie aktualnej sytuacji na granicy polsko-biało
Prezydent Duda: Mimo zamieszek zapobiegliśmy przełamaniu granicy

Prezydent podziękował też funkcjonariuszom Straży Granicznej, policjantom i wszystkich formacji oraz służb. - Dzisiaj nie przesypiają nocy, nie dojadają, będąc tam właśnie na wschodzie Polski, na Podlasiu, na granicy i w innych miejscach, strzegąc bezpieczeństwa Polski, bezpieczeństwa UE, realizując czynnie nasze zobowiązania, które podjęliśmy, pokazując, że jesteśmy poważnym państwem, poważnym narodem, który rozumie, co oznacza wolność, ale który rozumie także, co to znaczy solidność i solidarność.

- Nasze myśli i serca były, są i będą z wami żołnierze służący Rzeczypospolitej, stojący na straży bezpieczeństwa naszego i naszej ojczyzny - powiedział prezydent Duda. - Jesteśmy z wami i jesteśmy zawsze za wami, w głębokim szacunku dla was, waszej służby, dla waszych najbliższych i ich poświęcenia, dla polskiego munduru, który z dumą nosicie, a który znaczy tamten właśnie długi czas walki o wolną, suwerenną, niepodległą Polskę - mówił.