Protest antyszczepionkowców. Włoska policja użyła armatek wodnych

Przeciwnicy szczepień przeciw COVID-19 zorganizowali w sobotę demonstrację w centrum Rzymu. Interweniujący funkcjonariusze policji użyli armatek wodnych.

Publikacja: 09.10.2021 21:51

Protest antyszczepionkowców. Włoska policja użyła armatek wodnych

Foto: PAP/EPA

Około 10 tys. osób wyszło na ulice w centrum stolicy Włoch, aby zaprotestować przeciwko Zielonej Przepustce, certyfikatowi potwierdzającemu, że ktoś otrzymał co najmniej jedną dawkę szczepionki, test na COVID-19 był negatywny lub niedawno wyleczył się z wirusa.

Część demonstrantów skierowała się w stronę biura premiera. Włoskie media poinformowały, że uczestnicy protestu byli wspierani przez skrajnie prawicowe grupy. Drogę zablokowali im policjanci. 

Protesty zorganizowano zaledwie kilka dni przed wejściem w życie ustawy o Zielonej Przepustce, która czyni ją obowiązkową dla wszystkich pracowników. To kolejny krok rządu premiera Mario Draghiego, aby przekonać obywateli do zaszczepienia się przeciw COVID-19.

Czytaj więcej

Izrael: W pełni zaszczepieni stracą certyfikaty covidowe. Trzeba się doszczepić

Włochy mają drugą co do wielkości po Wielkiej Brytanii liczbę ofiar śmiertelnych COVID-19 w Europie. W kraju z tego powodu zmarło ponad 130 tys. osób.

Zgodnie z nowym prawem każdy pracownik, który nie przedstawi ważnego zaświadczenia o stanie zdrowia, zostanie zawieszony bez prawa do wynagrodzenia, ale nie będzie można go zwolnić.

Około 80 proc. Włochów powyżej 12. roku życia jest już w pełni zaszczepionych, a zdecydowana większość ludzi wydaje się popierać akcję szczepień i korzystanie z Zielonej Przepustki.

Społeczeństwo
Aleksander Dugin i faszyzm w rosyjskim szkolnictwie wyższym
Społeczeństwo
Dubaj pod wodą. "Spadło tyle deszczu, ile pada przez cały rok"
Społeczeństwo
Kruszeje optymizm nad Dnieprem. Jak Ukraińcy widzą koniec wojny?
Społeczeństwo
Walka z gwałtami zakończyła się porażką. Władze zamykają więzienie w USA
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Społeczeństwo
5 milionów osób o krok od śmierci głodowej. Kryzys humanitarny w Sudanie