Pod apelem podpisali się: Władysław T. Bartoszewski, Czesław Bielecki, Mirosław Chojecki, Ludwik Dorn, Marcin Giełzak, Cezary Harasimowicz, Paweł Jędrzejewski, Antoni Kamiński, Tomasz Krawczyk, Michał Lorenc, Ilona Łepkowska, Mikołaj Mirowski, Andrzej Nowak, Ryszard Praszkier, Yoram Reshef, Katarzyna Sadło, Adam Strzembosz, Maciej Strzembosz, Paweł Szapiro, Romuald Szeremietiew i Dawid Walendowski.

"Sejm (...) Pozostawił drogę rozwiązań sądowych, ale taką, która nie blokuje rozwoju kraju i nie tworzy pola do kolejnych oszustw i niesprawiedliwości

"Jako Polacy, Żydzi i Polacy żydowskiego pochodzenia chcemy sami układać sobie relacje ze współobywatelami, wierząc w sens solidarności dla wolności. Uważamy, że nigdy w trudnej historii Polski nie było takiego zrozumienia integracji jak w III Rzeczpospolitej: bez hermetyzmu i zamknięcia na argumenty innych" - piszą autorzy apelu.

"Dlatego organizacje spoza Polski, a tym bardziej rządy, nie mają prawa domagać się pieniędzy czy dóbr, które były prywatną własnością Żydów polskich" - dodają.

Czytaj więcej

Prezydent Andrzej Duda
Prezydent postanowił podpisać nowelę Kodeksu Postępowania Administracyjnego

Następnie - nawiązując do podpisanej już przez prezydenta nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego - autorzy apelu piszą o "zakończeniu stanu tymczasowości ws. reprywatyzacji". "Sejm (...) Pozostawił drogę rozwiązań sądowych, ale taką, która nie blokuje rozwoju kraju i nie tworzy pola do kolejnych oszustw i niesprawiedliwości" - przekonują.

Następnie autorzy apelu proponują "uzupełniające rozwiązanie: tworzenie funduszy regulacji własności polskich obywateli bez różnicy narodowości czy pochodzenia". "Aby prawo nie działało wstecz, sprawy już rozpoczęte powinny zostać zakończone. Fundusze powinny gromadzić kwoty odpowiadające wartości rynkowej nieruchomości o niewyjaśnionym statusie będących przedmiotem inwestycji, aby pieniądze przekazać prawowitym spadkobiercom. Z mienia pozostawionego bezpotomnie powstaną Kapitały Dziedzictwa przeznaczone na finansowanie opieki nad zabytkami, cmentarzami oraz na cele kultury i edukacji. Pieniądze służące celom wspólnot tworzących nasz naród tak jak w innych krajach europejskich muszą pozostać w Polsce" - proponują. 

Autorzy apelu podkreślają, że nigdy - za ich pamięci - stosunki polsko-żydowskie "nie były tak dobre jak w Polsce trzeciej niepodległości (III RP - red.). "Trzecia RP - w odróżnieniu od większości państw członkowskich ONZ - nie poddała się antysemityzmowi w przebraniu antysyjonizmu i popiera prawo Izraela do istnienia" - podkreślają.


Autopromocja
PARKIET CHALLENGE - GRA GIEŁDOWA

Zainwestuj wirtualne 15 000 zł i wygraj atrakcyjne nagrody

Dołącz do gry