Praktyka "reedukacji" młodych Somalijczyków w ojczyźnie określana jest mianem "dhaqan celis" (dosł. wspólnota rehabilitacyjna). Taka reedukacja polega na trafieniu do zamkniętego ośrodka, gdzie młodzi ludzie mają być poddawani - jak pisze "The Guardian" - przemocy fizycznej, seksualnej i psychicznej pod pozorem przekazywania im wiedzy na temat somalijskiej kultury i wartości wyznawanych przez mieszkańców Somalii.
Według brytyjskiego MSW w praktyce w takich ośrodkach nie realizuje się żadnego programu szkolnego, a jedynie poddaje młodych ludzi przemocy i przekonuje się ich, że jedynym sposobem na opuszczenie ośrodka jest zgodzenie się na małżeństwo z innym Somalijczykiem lub Somalijką.
David Myers, stojący na czele specjalnej jednostki zajmującej się problemem wymuszonych małżeństw w brytyjskim MSW tłumaczy, że w społecznościach Somalijczyków mieszkających w Wielkiej Brytanii regułą jest, że dziecko, które zachowuje się w niewłaściwy sposób (np. dołącza do gangu, bierze narkotyki etc.), jest odsyłane do Somalii gdzie ma być poddane "reedukacji i rehabilitacji".
- Koncept dhaqan celis zakłada powrót dziecka do kultury przodków, co ma być możliwe dzięki wysłaniu dziecka do specjalnej szkoły, którą jednak my nazywamy ośrodkiem odosobnienia. Dochodzą do nas informacje o przemocy fizycznej, psychicznej i seksualnej, jakiej są poddawane osoby trafiające do takich ośrodków - podkreśla Myers.
- Tym nastolatkom i dzieciom mówi się, że jedynym sposobem na opuszczenie ośrodka jest zawarcie małżeństwa z Somalijczykiem lub Somalijką - i w tym momencie możemy mówić o zmuszaniu do małżeństwa - dodaje.