Polacy z roku na rok bogatsi

Coraz więcej Polaków ma samochód i komputer. Telefonu komórkowego nie mają tylko ci, którzy nie chcą

Publikacja: 07.04.2010 04:12

Już prawie każdy Polak ma pralkę i komórkę. CBOS przeprowadził badanie 4 lutego 2010 r. na próbie 99

Już prawie każdy Polak ma pralkę i komórkę. CBOS przeprowadził badanie 4 lutego 2010 r. na próbie 995 osób

Foto: Rzeczpospolita

– Spowolnienie gospodarcze nie wpłynęło negatywnie na kondycję finansową polskich rodzin – ocenia wyniki badania nad poziomem życia Polaków ekspert Centrum Badania Opinii Społecznej Katarzyna Wądołowska.

Kryzys nie zatrzymał coraz szybszego bogacenia się Polaków – od 2007 roku szybko wzrasta liczba urządzeń i dóbr luksusowych, które gromadzą w domach. Powszechne stały się pralki automatyczne (ma je 91 proc. respondentów, podczas gdy dziesięć lat temu – 70 proc.) i telefony komórkowe. Używa ich 84 proc. pytanych, a 11 proc. mówi, że nie ma ich, bo nie chce. Dziesięć lat temu telefon komórkowy miał zaledwie co ósmy Polak.

Komórki powoli zaczynają wypierać telefony stacjonarne – to jedno z nielicznych dóbr, których mamy coraz mniej. Jednak socjologowie tłumaczą to postępem technologicznym, zastępowaniem starszych urządzeń nowymi.

Ponad połowa Polaków przyznaje, że ma w domu komputer stacjonarny, tyle samo dostęp do Internetu. Co trzeci pytany chwali się laptopem. Coraz więcej osób ma luksusowe telewizory i aparaty cyfrowe.

– Nasze społeczeństwo się bogaci – ocenia Wądołowska.

Inaczej jest, jeśli idzie o działki rekreacyjne. Wymienia je 13 proc. pytanych, i ta liczba się nie zmienia w zasadzie w ostatnich kilkunastu latach.

To jednak dobro wysoce luksusowe, ale nienowoczesne. Jego posiadanie nie wiąże się z technologizacją społeczeństwa, lecz raczej z zamożnością i stylem bycia – tłumaczy ekspert CBOS.

Obraz, jaki wyłania się z sondażu, nie jest jednak jednoznacznie pozytywny. Mimo coraz szybszego gromadzenia dóbr wciąż wielu Polaków nie stać na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Chodzi przede wszystkim o wakacje (nie wyjeżdża na nie z powodów finansowych 41 proc. rodzin).

Bardziej niepokojące jest oszczędzanie na zdrowiu (przyznaje to co czwarty respondent). 16 proc. twierdzi, iż bywało, że zabrakło im pieniędzy na jedzenie, 18 proc. – na rachunki za prąd czy czynsz.

Ale, co warto zaznaczyć, w ostatniej dekadzie liczba rodzin przyznających, że mają trudności finansowe, też zdecydowanie spada.

Społeczeństwo
Nie żyje Sławomir Wałęsa. Syn byłego prezydenta miał 52 lata
Społeczeństwo
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz miał 41 lat
Społeczeństwo
Młodzi wcześniej testują z „promilami”
Społeczeństwo
Sondaż: Składka zdrowotna dla przedsiębiorców w dół? Znamy zdanie Polaków
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Nawet 27 stopni w majówkę. Ale w weekend pogoda się zmieni
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne