Fikcyjne strony Wikipedii

Po pięciu latach Wikipedia usunęła artykuł o fikcyjnej wojnie w Indiach

Aktualizacja: 07.01.2013 15:53 Publikacja: 07.01.2013 15:20

Fikcyjne strony Wikipedii

Foto: Wikipedia

Opisywał on walki, rzekomo toczone w latach 1640- 1641 przez Portugalię z indyjskim Imperium Maratha, znane jako "konflikt o Bicholim". Zakończyć się miał traktatem pokojowym, określającym granice portugalskiego terytorium Goa.

Strona była nawet nominowana do specjalnego wyróżnienia Wikipedii ("Złota Gwiazda"), a oznaczona była skromniejszym, ale też ważnym wyróżnieniem "dobry artykuł".

-  Niestety, nieprawdziwe informacje są niczym nowym na Wikipedii, a im staranniej zostały opracowane, tym trudniej je wychwycić -  powiedział Yahoo News William Beutler, szef Beutler Wiki Relations, firmy doradzającej Wikipedii.

To, że cała historia o Bicholimie jest nieprawdziwa, wykrył użytkownik Wikipedii z amerykańskiego stanu Missouri, znany jako ShelfSkewed, który zażądał od administratorów usunięcia strony -  pisał brytyjski "Daily Mail". Tyle, że cała ta historia nadal funkcjonuje w Internecie, bo została przekopiowana z Wikipedii, na przykład w Encyclo: www.encyclo.co.uk/define/Bicholim conflict

Sam twórca "konfliktu" spodziewał się widać krytycznych reakcji ze strony czytelników, zaniepokojonych, że o wojnie portugalsko- indyjskiej nikt nigdzie nie pisze, bo uspokajał w soim artykule, że "ofiar konfliktu było niewiele" i dlatego nie przyciągnął on uwagi ani autorów książek, ani twórców filmowych.

Wikipedia przyznaje, że jej strony mogą zawierać błędy -  tworzone są przecież przez osoby całkowicie "z zewnątrz" i nierzadko anonimowe -  i ma nawet własną stronę poświęconą fałszywym informacjom: List_of_hoaxes_on_Wikipedia

Wśród poważniejszych jest między innymi strona poświęcona fikcyjnej postaci która miała uczestniczyć w spisku przeciwko Juliuszowi Cezarowi; artykuł pełen fałszywych wiadomości o tym, co było inspiracją przy powstaniu "Władcy Pierścieni", a także strona stworzona przez byłego studenta Harvardu, który przedstawiał się w niej jako mer niewielkiego miasta w Chinach.

W latach 2004- 2006 w polskiej Wikipedii grasowała fikcyjna postać -  Henryk Batuta, rzekomy działacz Komunistycznej Partii Polski, więzień obozu w Berezie Kartuskiej. Pisze o nim sama Wikipedia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Henryk_Batuta

Ale problem jest poważniejszy.  "The Telegraph" podał, że najnowsze badania wykazały, iż 60 proc. artykułów Wikipedii poświęconych firmom zawiera błędy i pomyłki. Tymczasem ta internetowa encyklopedia jest głównym źródłem informacji dla młodzieży.

Zapraszamy czytelników do wskazywania w komentarzach innych błędów i nieprawidłowości, zwłaszcza w polskiej Wikipedii!

Najgłośniejszą polską mistyfikacją, która ukazała się w na stronach wikipedii była tzw. sprawa Batuty. Kilka lat temu nieznane osoby stworzyły w Wikipedii biografię komunistycznego działacza Henryka Batuty. Według autorów żył w latach 1898 – 1947, występował jako jeden z trzech przykładowych więźniów obozu w Berezie Kartuskiej, jeden z siedmiu głównych działaczy Komunistycznej Partii Polski, jeden z sześciu założycieli Związku Patriotów Polskich. Miał być też "jedynym polskim akcentem" w twórczości Ernesta Hemingwaya. Jak przekonywał wpis na stronach wikipedii Batuta zginął pod Ustrzykami Górnymi w starciu z oddziałem UPA. Dla upamiętnienia go jedna z warszawskich ulic miała nawet nosić jego imię.

Problem w tym, że Henryk Batuta nigdy nie istniał, a nazwa ulicy pochodziła od pałeczki dyrygenta. Autorzy mistyfikacji skorzystali z biografii gen. Karola Świerczewskiego, jednak nim ktokolwiek się zorientował, upłynęły dwa lata. Aby uwiarygodnić istnienie Batuty sfałszowano kilka innych haseł, umieszczając w nich w różnym kontekście informację o Henryku Batucie. O fałszerstwie napisały nie tylko polskie gazety, ale też brytyjskie ,,The Observer" i ,,The Independent".– Mistyfikacja była doskonała. Autorzy podawali źródła, a przypisy kierowały na utworzone w tym celu strony internetowe – mówił w rozmowie z "Rz" Paweł Zienowicz ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska zrzeszającego zaangażowanych w tworzenie encyklopedii.

Artur Grabek

Opisywał on walki, rzekomo toczone w latach 1640- 1641 przez Portugalię z indyjskim Imperium Maratha, znane jako "konflikt o Bicholim". Zakończyć się miał traktatem pokojowym, określającym granice portugalskiego terytorium Goa.

Strona była nawet nominowana do specjalnego wyróżnienia Wikipedii ("Złota Gwiazda"), a oznaczona była skromniejszym, ale też ważnym wyróżnieniem "dobry artykuł".

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Społeczeństwo
Philip Earl Steele: Nie głosują na Donalda Trumpa z powodu inflacji. Widzą w nim Mesjasza
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Społeczeństwo
Księżyc umieszczony przez World Monuments Fund na liście obiektów zagrożonych
Społeczeństwo
Chiny straciły 1,39 mln mieszkańców w ciągu roku. Wkrótce zabraknie środków na emerytury
Społeczeństwo
Księżna Kate ogłosiła remisję choroby nowotworowej
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Społeczeństwo
Włochy. Geje mogą się kształcić w seminariach rzymskokatolickich. Ale jest warunek
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego