Polska antyszczepionkowym liderem w UE

Polacy należą do najbardziej sceptycznych w UE, jeśli chodzi o szczepionki. Dramatycznie wzrosła liczba tych, którzy uważają szczepionki za niezgodne z przekonaniami religijnymi.

Publikacja: 07.12.2018 15:57

Polska antyszczepionkowym liderem w UE

Foto: AdobeStock

Korespondencja z Brukseli

Tylko 76 procent Polaków uważa, że szczepienia są ważne dla dzieci — to najniższy wskaźnik w całej UE. Takie są wyniki badania przedstawionego przez Komisję Europejską. Również jeśli chodzi o przekonanie o tym, czy szczepionki są skuteczne i bezpieczne, to Polacy należą do największych sceptyków. Mniej ufni od nas są tylko Bułgarzy i Łotysze. KE zwraca uwagę nie tylko na obecny poziom zaufania do szczepionek, ale też niebezpieczne tendencje w Polsce. W ciągu trzech lat, od 2015 roku, liczba tych, którzy uważają, że szczepionki są ważne dla dzieci, bezpieczne, czy skuteczne zmniejszyła się o 7-9 pkt. proc. A tych, którzy sądzą, że szczepienia są zgodne z ich przekonaniami religijnymi spadła aż o 17 pkt. proc.! Wynosi teraz zaledwie 59 proc..

— Szczepienia ochronne to jeden z najbardziej skutecznych środków przeciw chorobom, jakim dysponuje medycyna — mówiła Beate Hartinger-Klein, austriacka minister, która w piątek przewodziła unijnej radzie ministrów zdrowia. Na agendzie był właśnie temat szczepień i niepokojące tendencje spadku zaufania w wielu państwach UE oraz pojawienie się ognisk chorób zakaźnych, w szczególności odry. — Niestety widzimy, że dla niektórych chorób stopień zaszczepienia jest zbyt niski, żeby było to skuteczne. Na przykład ostatnio jesteśmy świadkami wybuchu epidemii odry w wielu państwach UE. W 2017 roku ponad 14 tysięcy osób zaraziło się odrą – jest to liczba ponad trzy razy większa niż odnotowana w 2016 roku. W ciągu ostatnich dwóch lat z powodu odry zmarło ponad 57 osób, a dwie osoby zmarły z powodu błonicy. Innym skutkiem niewystarczającego stanu zaszczepienia jest utrzymujące się ryzyko ponownego wprowadzenia poliowirusa do UE, co naraz˙a na szwank status Unii jako obszaru wolnego od polio.

W UE co roku wykrywa się około 33 tys. przypadków raka szyjki macicy i odnotowuje około15 tys. zgonów z powodu tej formy raka. Większość przypadków raka szyjki macicy wywołanych jest zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Liczbę zakażeń HPV można by zdecydowanie zmniejszyć dzięki szczepieniom przeciwko temu wirusowi.

— Jest absolutnie nie do zaakceptowania, że w dzisiejszych czasach w UE umierają dzieci na odrę. Chorobę przeciw której mamy bezpieczną i skuteczną szczepionkę — mówił Vytenis Andriukaitis, unijny komisarz ds. zdrowia. Według niego wielkim wyzwaniem jest walka z dezinformacją. — Trzeba na to szybko reagować. W dzisiejszym czasie kłamstwa można szybko rozpowszechniać, a potem trzeba dużo czasu, żeby je zdementować — powiedział Litwin.

Bruksela nie może niczego w tej sprawie nakazać państwom członkowskim, bo polityka zdrowotna należy do wyłącznych narodowych kompetencji. Jednocześnie opór przed szczepieniami, który może prowadzić do niskiego wskaźnika stanu zaszczepienia, jest ważnym transgranicznym zagrożeniem zdrowia w Europie. Dlatego Komisja zaproponowała rekomendacje, a państwa członkowskie je przyjęły. Obejmują one m.in. zarówno wspólne, jak i krajowe działania na rzecz edukacji szczepionkowej, walkę z dezinformacją, stworzenie unijnego portalu wymiany informacji o szczepieniach i chorobach zakaźnych itp. Polska zdecydowanie to poparła. — Wspólna polityka informacyjna na poziomie UE umożliwiłaby ograniczenie negatywnego wpływu ruchów antyszczepionkowych w państwach członkowskich. Popieramy utworzenie europejskiego portalu internetowego z wiarygodnymi informacjami na temat korzyści ze szczepień, jak również bezpieczeństwa ich stosowania — powiedział Sebastian Barkowski, zastępca Stałego Przedstawiciela Polski przy UE. Przyznał, że nasz kraj ma problem z tzw. aktywistami antyszczepionkowymi.

Społeczeństwo
Finanse seniorów: Nieco lepiej, ale nie na długo
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Społeczeństwo
Najnowsza prognoza pogody długoterminowej do maja. Czeka nas sporo anomalii
Społeczeństwo
Sondaż: Czy Polacy poparliby wprowadzenie podatku obronnego?
Społeczeństwo
Kiedy wrócą opady śniegu? Najnowsza prognoza pogody IMGW na 10 dni
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Społeczeństwo
Alerty IMGW i RCB dla niemal całej Polski: Uwaga na gołoledź i marznący deszcz
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego