Wenezuela: Brakuje leków. Chorzy na HIV sięgają po liście

W związku z panującą w Wenezueli hiperinflacją i permanentnym brakiem lekarstw spowodowanym poważnym kryzysem ekonomicznym, w jakim pogrążył się kraj, wielu chorych na HIV nie jest w stanie zdobyć lekarstw antyretrowirusowych i musi pokładać nadzieję w liściach tropikalnego drzewa znanego jaki guacimo - pisze Reuters.

Aktualizacja: 13.12.2018 13:59 Publikacja: 13.12.2018 13:28

Wenezuela: Brakuje leków. Chorzy na HIV sięgają po liście

Foto: Franz Xaver [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], from Wikimedia Commons

arb

Jak relacjonuje Reuters chorzy na HIV sporządzają napój z ok. 50 liści drzewa guacimo, znanego także pod nazwą Guazuma ulmifolia oraz z wody. Z liści wyciskają sok w blenderze, następnie mieszają go z wodą i wypijają sporządzony w taki sposób napój.

Picie wyciągu z liści guacimo było w przeszłości stosowane w Wenezueli i Brazylii jako uzupełnienie leczenia farmaceutycznego - zauważa Reuters. W przeszłości wielokrotnie kwestionowano skuteczność takiej terapii, ale dziś pacjenci chorzy na AIDS, którzy nie mogą zdobyć żadnych lekarstw, wolą taką terapię od żadnej.

- Nie mam nic do stracenia - mówi zakażony HIV mężczyzna cytowany przez Reutersa, który nie chce podawać nazwiska, aby jego koledzy z pracy nie zorientowali się, że jest chory.

Mężczyzna przez lata otrzymywał w pełni refundowane przez państwo leki antyretrowirusowe, ale wraz z załamaniem się gospodarki kraju takie świadczenia się skończyły. Po pięciu miesiącach bez przyjmowania leków, lekarz poradził mu zażywanie wyciągu z liści.

- Rozum podpowiada mi: umrę, znalazłem się w tej sytuacji, ponieważ rząd nie zapewnił mi leków - mówi.

Dr Carlos Perez zaczął rekomendować leczenie liśćmi od początku 2018 roku, kiedy deficyt leków antyretrowirusowych stał się dotkliwy. Pacjentom radzi, by pili wyciąg z liści dwa razy w miesiącu.

- To leczenie uzupełniające - dodaje podkreślając, że składnikiem liści jest tanina, biochemiczny składnik, który ma właściwości antywirusowe.

Ministerstwo Informacji Wenezueli nie odpowiada na pytania o braki leków.

Koszt zakupu za granicą Wenezueli leków antyretrowirusowych potrzebnych do miesięcznej kuracji to 85 dolarów - niemal tyle ile wynosi w Wenezueli roczna płaca minimalna. W listopadzie inflacja w Wenezueli osiągnęła poziom 1,3 mln procent.

W 2016 roku w Wenezueli było 120 tysięcy chorych na HIV.

Społeczeństwo
Migranci nie rezygnują z planów dostania się do USA. Decydują się na trudniejsze sposoby
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Społeczeństwo
Jeden Kanadyjczyk zarabia na groźbach Donalda Trumpa
Społeczeństwo
Donald Trump ułaskawia działaczy antyaborcyjnych
Społeczeństwo
Miliony Ukraińców chcą wyjechać. Kto odbuduje zrujnowany wojną kraj?
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Społeczeństwo
Sondaż w USA. Czy Amerykanie rzeczywiście chcieliby deportacji wszystkich nielegalnych migrantów?
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej