Walka z korupcją? Mundury policjantów bez kieszeni

Aby walczyć z szalejącą w Kenii korupcją, prezydent tego kraju Uhuru Kenyatta zarządził daleko idące zmiany w policyjnym umundurowaniu.

Aktualizacja: 12.02.2019 08:51 Publikacja: 12.02.2019 07:10

Walka z korupcją? Mundury policjantów bez kieszeni

Foto: secgovcentre.org

amk

Korupcja dotyka w Kenii wszystkich dziedzin życia. W lipcu ubiegłego roku przedstawiciele wszystkich religii funkcjonujących w tym kraju, zrzeszeni w Grupę Dialogu, wystosowali do prezydenta Uhuru Kenyatty apel o podjęcie walki z "rakiem" przeżerającym kraj.

Duchowni zaapelowali wówczas o uznanie korupcji z klęskę narodową.

Prezydent i władze kraju podjęły działania. Kenyatta uruchomił m.in. stronę internetową, za której pośrednictwem prosto do jego kancelarii można zgłaszać przypadki korupcji. Strona gwarantuje anonimowość.

Uruchomienie tej strony było spowodowane wynikami badań Transparency International, według których Kenijczycy nie zgłaszali przestępstw korupcyjnych w przekonaniu,  że i tak nie przyniesie to żadnych efektów.

Kolejnym pomysłem prezydenta Kenyatty jest rewolucja w policyjnych mundurach. Ponieważ ta grupa zawodowa słynie z przekupstwa, policyjne mundury mają zostać pozbawione kieszeni. Ma to uniemożliwić policjantom, szczególnie z drogówki, tak rozpowszechnioną zamianę mandatów na gotówkę.

Komentujący tę prezydencką inicjatywę spodziewają się gwałtownego oporu policjantów, według których kieszenie w mundurach "upiększają ogólny wygląd funkcjonariuszy".

Społeczeństwo
65 lat to jeszcze nie senior? W Korei Płd. apele o pracę do 70. urodzin
Społeczeństwo
Moskwa: płatności tylko gotówką, bo Kreml chroni swą paradę
Społeczeństwo
„Większość ofiar to kobiety i dzieci”. Nowe doniesienia o ekshumacjach Polaków w Puźnikach na Ukrainie
Społeczeństwo
Wojna przebudziła Ukraińców. Żegnają się z językiem rosyjskim
Społeczeństwo
Nie żyje najstarsza osoba na świecie. Inah Canabarro Lucas miała 116 lat
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem