Specjaliści z University of Pennsylvania przeanalizowali genomy prawie 275 000 osób i doszli do wniosku, że za skłonność do ciężkiego picia i alkoholizm odpowiedzialne są geny.  Zespół badaczy znalazł 18 wariantów genetycznych związanych z wysokim poziomem spożycia alkoholu, alkoholizmem, albo oboma. Co ciekawe, podczas gdy pięć z tych wariantów nakładało się na siebie, osiem kojarzyło się wyłącznie z konsumpcją, a pięć tylko z chorobą alkoholową. Wyniki badań, opublikowane w tym tygodniu w Nature Communications, sugerują, że chociaż spożywanie dużych ilości alkoholu jest warunkiem wstępnym dla alkoholizmu, kilka wariantów genetycznych może być pomocne, aby ludzie wpadli w nałóg.

„Skoncentrowanie się na wariantach genów związanych z alkoholizmem może pomóc w identyfikacji osób zagrożonych oraz znalezieniu kierunków dla rozwoju leków, które pomogą to leczyć.” – mówi kierujący badaniem profesor Henry R. Kranzler.

Naukowcy odkryli również 188 innych powiązań genetycznych dotyczących alkoholu i parametrów zdrowotnych dotyczących choroby wieńcowej, cukrzycy typu 2, czy poziomem cholesterolu, ale nie tylko. Alkoholizm był skorelowany również ze 111 cechami lub chorobami, w tym niższą inteligencją, większym ryzykiem bezsenności i większości zaburzeń psychicznych, a także prawdopodobieństwem rzucenia palenia.

Mocną stroną badania przeprowadzonego w Pensylwanii jest wielkość próby. Dane dostarczyły amerykańskie biobanki, które gromadzą dane o zdrowiu obywateli. Obejmują one, powiązania genetyczne z udokumentowanymi parametrami zdrowotnymi. 

Według Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych od alkoholu uzależnionych jest około 2% Polaków, to jest około 800 000 osób. Wypijamy 10,3 litra czystego, stu procentowego, alkoholu na głowę, co stawia nas na drugim miejscu wśród najbardziej rozpitych państw w Europie. Według WHO, 3 miliony osób umiera na świecie z powodu picia alkoholu. Znalezienie odpowiedzi na pytanie: czemu tyle pijemy, jest ważne.