Obchody rocznicy w cieniu zamachów

Obywatele Izraela, którzy odwiedzają nasz kraj, są pod specjalną ochroną służb mundurowych

Aktualizacja: 20.07.2012 02:30 Publikacja: 19.07.2012 20:55

Na Majdanku za trzy dni odbędą się uroczystości związane z 68. rocznicą wyzwolenia obozu i 70. roczn

Na Majdanku za trzy dni odbędą się uroczystości związane z 68. rocznicą wyzwolenia obozu i 70. rocznicą akcji „Reinhardt”

Foto: Dziennik Wschodni/Fotorzepa, Maciej Kaczanowski Maciej Kaczanowski

Po ataku terrorystycznym na obywateli Izraela w bułgarskim Burgas, gdzie zginęło osiem osób, a 32 zostały ranne, polska policja oraz inne służby bardziej chronią izraelską ambasadę oraz inne miejsca, które odwiedzają turyści z tego kraju. Większe środki bezpieczeństwa będą obowiązywać także przez najbliższe dni w czasie uroczystości związanymi z Holokaustem.

Większa czujność

Policja wzmożyła swoją czujność już w środę, gdy do Polski dotarły pierwsze informacje o wydarzeniach w Burgas. Większe siły pojawiły się nie tylko pod ambasadą na warszawskiej Ochocie, ale także w innych miejscach, gdzie przebywają obywatele Izraela. - Naszą ochroną objęte są hotele, trasy przejazdu turystów z tego kraju, a także miejsca, gdzie przebywają goście - opowiada jeden z warszawskich oficerów.

Policjanci są w stałym kontakcie z ambasadą Izraela, by na bieżąco wymieniać informacje o liczbie osób, miejscach ich pobytu, czasie przyjazdu i wyjazdu z Polski. Policję wspomagają inne służby, m.in. straż graniczna. - Zostały podjęte stosowne kroki prewencyjne, we współpracy ze służbami lotniskowymi - mówi o podjętych krokach chorąży Justyna Kuzawska z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Uroczyste obchody

W niedzielę wypada 70. rocznica rozpoczęcia likwidacji getta warszawskiego. Z tej okazji do naszej stolicy przybędzie delegacja z wiceministrem edukacji Izraela rabinem Menachemem Eliezerem Mozesem. W samo południe weźmie on udział w uroczystym otwarciu wystawy w Kordegardzie „Dziennik Getta - Rysunki. Z Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego", a także w specjalnym Marszu Pamięci, który o godz. 17 wyruszy spod pomnika na Umschlagplatzu na ul. Jaktorowską pod dom dziecka Janusza Korczaka.

W marszu, jak przewidują organizatorzy, weźmie udział ok. 600- 700 osób. Wieczorem o godz. 20.30 odbędzie się koncert przy ul. Bohaterów Getta „Ohel Warszawa", w którym też weźmie udział co najmniej kilkaset osób. Policja zapewnia, że nad wszystkim czuwa.

- Jesteśmy przygotowani do zapewnienia wszystkim bezpieczeństwa - zapewnia Maciej Karczyński, rzecznik warszawskiej policji.

Żydzi z warszawskiego getta byli wywożeni głównie do obozu w Treblince. - W niedzielę spodziewamy się więcej gości na uroczystościach. U nas odbędzie się m.in. ekumeniczna modlitwa - mówi Edward Kopówka, kierownik muzeum.

Alicja Śledziona, rzecznik mazowieckiej komendy policji (na terenie Mazowsza leży Treblinka) zapowiada że na miejscu będzie więcej funkcjonariuszy. Liczb nie chce jednak ujawnić.

W poniedziałek na Majdanku odbędą się uroczystości związane z 68. rocznicą wyzwolenia obozu i 70. rocznicą przeprowadzenia akcji „Reinhardt". Głównym punktem obchodów będzie ceremonia u stóp Pomnika-Bramy, a następnie otwarcie wystawy plenerowej „Przybyli do getta... Odeszli w nieznane...". Na miejscu zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze pod pomnikiem przy Drodze Męczenników Majdanka, a także odmówiona zostanie ekumeniczna modlitwa. - W takich miejscach jak nasze ochrona grup izraelskich jest zatwierdzana na szczeblu państwowym. Poza tym mamy wewnętrzną ochronę i monitoring - mówi Agnieszka Kowalczyk, rzecznik muzeum na Majdanku.

Polska bezpieczna

W czasie wakacji masowo odwiedzane jest muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Co dzień jest tam 6- 7 tys. osób. - W tym kilkanaście grup z Izraela. Średnio 3 tys. miesięcznie - opowiada Bartosz Bartyzel z muzeum. Zapewnia, że niezależnie od okoliczności ochrona placówki jest w gotowości.

Podobnie jak policja. [pauza] Analizujemy również to, co dzieje się na świecie. Bierzemy pod uwagę, że zagrożenie istnieje, a my podejmujemy różnego rodzaju środki, by zapewnić bezpieczeństwo ludziom w przedstawicielstwach dyplomatycznych oraz turystom z krajów zagrożonych [pauza] mówi Dariusz Nowak zmałopolskiej policji.

Obywatele Izraela mogą się czuć w Polsce bezpiecznie. - Każdy Izraelczyk wie, co się stało w Burgas, ale Polska nie jest na mapie krajów zagrożonych. Nie ostrzegamy swoich obywateli przed przyjazdem tutaj - zapewnia Michał Sobelman, rzecznik ambasady Izraela w Warszawie. - Dotąd nie było w Polsce zamachów terrorystycznych i miejmy nadzieję, że do nich nie dojdzie - podkreśla.

Po ataku terrorystycznym na obywateli Izraela w bułgarskim Burgas, gdzie zginęło osiem osób, a 32 zostały ranne, polska policja oraz inne służby bardziej chronią izraelską ambasadę oraz inne miejsca, które odwiedzają turyści z tego kraju. Większe środki bezpieczeństwa będą obowiązywać także przez najbliższe dni w czasie uroczystości związanymi z Holokaustem.

Większa czujność

Pozostało 90% artykułu
Społeczeństwo
Mgły i przymrozki nie odpuszczą. Gdzie będzie najgorzej? Prognoza pogody IMGW
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Społeczeństwo
Niepodległą świętujemy na Cytadeli
Społeczeństwo
Badanie: Polacy są przerażeni wojną i zmęczeni pomocą uchodźcom
Społeczeństwo
Kłopoty Marszu Niepodległości. Prokuratura zawiadamia warszawski ratusz
Materiał Promocyjny
Najszybszy internet domowy, ale także mobilny
Społeczeństwo
Badanie: Polacy najbardziej boją się wojny we własnym kraju
Materiał Promocyjny
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej ubezpieczeni