Czujemy się bezpiecznie, ale boimy się włamań i drogowych piratów

Najbardziej obawiamy się włamań, piratów drogowych oraz napadów – takie między innymi informacje płyną z najnowszej edycji Polskiego Badania Przestępczości

Aktualizacja: 24.03.2013 22:35 Publikacja: 24.03.2013 22:06

Do wniosków już znanych i ogłoszonych przez policję kilka dni temu, z których wynika, że ponad 80 proc. Polaków czuje się bezpiecznie spacerując w swojej okolicy po zmroku, a ponad 67 proc. uznaje policję za skuteczną, można się również dodać nowe spostrzeżenia.

I tak – według sondażu – co trzeci badany (czyli 35,5 proc.) przyznał, że obawia się włamań do mieszkań, piwnic czy samochodów. Nieco mniej – bo 27,9 proc. ankietowanych boi się z kolei brawurowych kierowców na drogach. W porównaniu z poprzednim takim badaniem z ubiegłego roku odsetek osób obawiających się włamań nieznacznie się zwiększył – wtedy taką odpowiedź wskazało 32,2 proc. osób.

Nieco mniej, ponieważ co czwarty ankietowany - jak wynika z tegorocznego badania - obawia się napadów, nieznacznie mniej osób - bójek i pobić, a średnio co piąty uczestnik sondażu - przyznał, że boi się kradzieży.

- W stosunku do poprzedniej edycji badania nie zmienił się w znaczący sposób poziom strachu przed zagrożeniami i niebezpiecznymi zdarzeniami – mówi Grażyna Puchalska z Komendy Głównej Policji.

Obawy wyrażone w sondażu nie do końca mają uzasadnienie w rzeczywistości ponieważ – jak wynika ze statystyk – liczba przestępstw spada.

W ubiegłym roku policja wszczęła 950 tys. postępowań, czyli o ponad 30 tys. mniej (spadek o 3,1 proc.) niż rok wcześniej. Obrazowo mówiąc, każdego dnia średnio było w Polsce o prawie 85 przestępstw mniej.

Zmalała również liczba przestępstw kryminalnych – takich spraw wszczęto w ubiegłym roku 663 tys. czyli o ponad 20 tys. mniej niż w 2011 roku.

I tak mniej było rozbojów, kradzieży i włamań, bójek, jak również mniej groźnych w skutkach ale uciążliwych dla wszystkich kradzieży.

Czego powinniśmy się zatem naprawdę obawiać? Przestępstw gospodarczych, ponieważ tych przybywa. W zeszłym roku wszczęto 83 tys. postępowań dotyczących spraw gospodarczych, czyli o 7,2 tys. więcej niż w 2011 r. - Chodzi m.in. o oszustwa, wyłudzenia VAT czy towarów, a również fałszerstwa kryminalne, czyli np. podrabianie pieniędzy czy dokumentów – mówi podinspektor Puchalska.

Również na drogach było bezpiecznej. Kierowcy jeździli wolniej, a piraci drogowi rzadziej stwarzali zagrożenie. W 2012 r. w całym kraju doszło do 36 505 wypadków, czyli o ponad 3,5 tys. mniej (spadek o blisko 10 proc.) niż rok wcześniej. Również ich skutki były mniej dotkliwe. Ofiar śmiertelnych było 3520, czyli o ok. 670 mniej, a rannych – 45 tys. osób, czyli o 4,4 tys. mniej (spadek o 8,9 proc.)niż w 2011 r.

Od 2007 r. poczucie bezpieczeństwa wzrasta. Polskie Badanie Przestępczości jest badaniem opinii społecznej realizowanym cyklicznie od 2007 r. W obecnej, VI edycji tego badania wzięło udział 17 tys. osób powyżej 15 roku życia oceniając stan bezpieczeństwa i pracę policjantów.

bezpieczeństwa wzrasta. Polskie Badanie Przestępczości jest badaniem opinii społecznej realizowanym cyklicznie od 2007 r. W obecnej, VI edycji tego badania wzięło udział 17 tys. osób powyżej 15 roku życia oceniając stan bezpieczeństwa i pracę policjantów.

Społeczeństwo
Kolejny incydent w szpitalu. „Agresywny i wulgarny pacjent”
Społeczeństwo
Władysław Kosiniak-Kamysz w Dniu Flagi: Bądźmy dumni z Biało-Czerwonej
Społeczeństwo
Cudzoziemcy na potęgę kupują mieszkania w Polsce. Zachęcił ich kredyt 2 procent
Społeczeństwo
Nie żyje Sławomir Wałęsa. Syn byłego prezydenta miał 52 lata
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz miał 41 lat
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne