Cały raport z badania zostanie upubliczniony dzisiaj. Znaleźliśmy się poniżej średniej unijnej we wszystkich sześciu badanych obszarach. Brano pod uwagę pracę, zarobki, edukację, sposób spędzania wolnego czasu, dostęp do władzy, zdrowie i współczynnik zatrudnienia.
Najgorzej sytuacja wygląda w zakresie zdrowia. Z raportu wynika, że w Polsce dobrym zdrowiem i samopoczuciem może pochwalić się zaledwie 54,7 proc. kobiet i 61,4 proc. mężczyzn podczas gdy średnia dla Unii Europejskiej wynosi odpowiednio 65,8 proc. i 71,1 proc. Bardzo słabo jest także pod względem zatrudnienia osób między 55 a 64 rokiem życia. W Polsce w tym wieku pracuje zaledwie 24,2 proc. kobiet i 45,3 proc. mężczyzn. Natomiast w Unii liczba pracujących kobiet w średnim wieku jest wyższa o 14,4 pkt proc. i o niemal 10 pkt proc. w przypadku mężczyzn.
Fatalnie wygląda także sprawa opieki instytucjonalnej dla małych dzieci. Z raportu wynika, że zaledwie 2 proc. dzieci do trzeciego roku życia chodzi do żłobków (średnia dla UE to 28 proc.) i 42 proc. maluchów jest objętych wychowaniem przedszkolnym. To dokładnie o połowę mniej niż wynosi średnia dla całej Unii.
Jeśli chodzi o pozytywne wyniki to najlepszy osiągnęła Polska w obszarze dostępu kobiet do władzy. Pod tym względem jesteśmy na 11 miejscu w całej Unii.