„Czy tak ciężko być sobą w dzisiejszych czasach? Czy naprawdę chcesz być jedną z tych idiotek, które robią sobie debilne fotki w sieci?" – pyta w filmie rozpoczynającym kampanię „Wyloguj się do życia" znany nastolatkom raper Wojtek Sokół Sosnowski. Film trafi do 7,7 tys. gimnazjów w kraju i ma przekonać młodych ludzi, że realne życie jest ciekawsze od wirtualnej rzeczywistości.
Eksperci alarmują: coraz więcej dzieci i nastolatków ma zaburzenia związane z tym, że godzinami surfuje w sieci, zaniedbuje przez to naukę, zapomina o posiłkach, a wirtualny świat przesłania im realny.
– Problem narasta w zastraszającym tempie i zmierza w stronę uzależnienia. Co drugie dziecko, jakie się do nas zgłasza, ma problem związany z kontaktem z Internetem – mówi „Rz" dr Izabela Krauze, psycholog z Warszawy.
Prof. Mariusz Jędrzejko, specjalista od uzależnień, mówi „Rz": – To się określa jako patologiczne używanie technologii cyfrowych. Na 10 dzieci z różnego typu zaburzeniami, ok. 4–5 ma właśnie tego rodzaju zaburzenia. Jeszcze 10 lat temu było to jedno dziecko na 10 – mówi .
Badania potwierdzają, że dzieci i młodzieży z takimi problemami jest coraz więcej.