Chociaż z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że są po przedsiębiorcach drugą grupą pod względem dochodów, to sontaż TNS pokazuje, że aż 46 proc. seniorów uważa, że ich sytuacja materialna jest zła. Niemal tyle samo osób stwierdziło, że otrzymywane pieniądze nie wystarczają im do pierwszego. Jako dobrą oceniło zaledwie 5 proc. ankietowanych.

Co ciekawe, seniorzy w wieku 75+ są mniej krytyczni wobec swoich finansów niż 65-74-latkowie. Poziom zadowolenia w tej kwestii zmienia się w zależności od miejsca zamieszkania – najbardziej usatysfakcjonowane swoją sytuacją są osoby z miast (36 proc), a najmniej z terenów wiejskich (15 proc). Ponadto wykształcenie, a tym samym pozycja zawodowa przed emeryturą, znacząco wpływa na obecną sytuację finansową seniorów.

Zaledwie o trzeci emeryt z wykształceniem wyższym jest w stanie coś odłożyć. Z drugiej strony pieniędzy brakuje najczęściej osobom z wykształceniem zawodowym i podstawowym. Na kłopoty finansowe skarży się co czwarta taka osoba.

Badania pokazują także, że wielu emerytom żyłoby się lepiej, gdyby racjonalnie gospodarowali swoimi finansami. Blisko połowa badanych nie prowadzi jakichkolwiek zapisów oraz nie kontroluje stanu swoich pieniędzy, nie upewnia się, ile może jeszcze wydać.