Młodzież coraz częściej sięga po wódkę, a spośród narkotyków najbardziej rozpowszechnione są wśród nich przetwory konopi, czyli marihuana i haszysz – wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS na zlecenie Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.
– Wzrost spożycia marihuany związany jest z destygmatyzacją tego narkotyku i upowszechnieniem nieprawdziwych informacji, że jest mniej szkodliwa niż alkohol. Można powiedzieć, że zwolennicy legalizacji marihuany odnieśli sukces. Pytanie, kto za to zapłaci – komentuje dla „Rz" prof. Mariusz Jędrzejko, pedagog specjalizujący się w leczeniu uzależnień.
Badanie objęło uczniów liceów, techników i szkół zawodowych, a pytano ich nie tylko o kontakty z narkotykami czy używkami, ale i ich postawy, styl życia i plany na przyszłość.
Jaki obraz młodzieży wyłania się z badań?
Młodzi po ukończeniu szkoły średniej chcą iść na studia – deklaruje to 59 proc. z nich, ale co trzeci chce jednocześnie pracować. Nastroje dorosłych nastolatków pogarszają się. W porównaniu z poprzednim badaniem, z 2010 r., wzrosła dwukrotnie (z 13 do 26 proc.) liczba młodych ludzi, którzy bardzo obawiają się bezrobocia.