Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 30.01.2015 06:53 Publikacja: 30.01.2015 00:00
Protestujący azylanci w Dreźnie po zamordowaniu jednego z nich
Foto: AFP/DPA
Ruch na rzecz Demokracji Bezpośredniej w Europie – taka ma być nazwa nowej organizacji tworzonej przez dysydentów z Pegidy, czyli Patriotycznych Europejczyków przeciwko Islamizacji Zachodu. Z 12 członków założycieli Pegidy w jej strukturach pozostało zaledwie pięciu. Reszta odeszła z hukiem, wiedząc doskonale, że w Niemczech można w zasadzie głosić i robić wszystko z wyjątkiem jednej rzeczy: skojarzeń z Adolfem Hitlerem.
Założyciel Pegidy Lutz Bachmann podpisał więc na siebie polityczny wyrok śmierci, pozując na fotografiach na Hitlera. Podał się wprawdzie natychmiast do dymisji po publikacji tych zdjęć, ale Pegida nie jest już ta sama. Na ostatnim marszu było już zdecydowanie mniej zwolenników niż kilka tygodni temu, kiedy to zanotowano rekordową liczbę manifestantów – 25 tys. W środę z władz Pegidy odeszła rzeczniczka ruchu Kathrin Oertel wraz z kilkoma osobami.
Niemieckie elity polityczne nie kryją radości z takiego rozwoju sytuacji. W końcu opisywana we wszystkich zagranicznych mediach Pegida stała się w ostatnich tygodniach symbolem nietolerancji, ksenofobii i rasizmu. Ze względu na historię Niemcom na niczym bardziej nie zależy, jak na budowaniu na świecie wizerunku kraju otwartego i przyjaznego, który rozliczył się już ze zbrodniczą przeszłością. To dlatego 200 tys. cudzoziemców złożyło w ubiegłym roku wnioski o azyl, w tym dziesiątki tysięcy z Syrii i Iraku.
Tajemnicze drony latające nad New Jersey wprawiają mieszkańców i urzędników w osłupienie. Nikt nie wie, co o tym myśleć - ani gubernator, ani członkowie Kongresu, ani FBI - podaje National Public Radio.
Zarząd Wodny w Utrechcie wypłacił odsetki właścicielom najstarszej oprocentowanej obligacji na świecie: giełdzie nowojorskiej.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o wzroście liczby zakażeń malarią na świecie w 2023 roku.
Liderami zaufania publicznego wśród Ukraińców są przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i prezydent Polski Andrzej Duda - wynika z badania, przeprowadzonego na zlecenie ukraińskiego think tanku Centrum Nowa Europa.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W okolicy miejscowości Borowicze zdewastowano kilka miejsc pamięci setek akowców, którzy nie przeżyli katowni NKWD. To już kolejny atak na polskie pomniki w Rosji.
Niezidentyfikowane dotąd drony zaobserwowano nad wrażliwymi obiektami przemysłowymi w Niemczech i amerykańską bazą wojskową w Ramstein w Nadrenii-Palatynacie.
„Ilustrownik. Przewodnik po sztuce malarskiej” Grażyny Bastek jest publikacją unikatową. Daje wiedzę i poczucie, że warto ją zgłębiać.
Dzięki „The Great Circle” słynny archeolog dostał nowe życie.
W debiucie reżyserskim Malcolma Washingtona, syna aktora Denzela, stare pianino jest jak kapsuła czasu.
Jeszcze zima się dobrze nie zaczęła, a w Szczecinie już druga „Odwilż”.
Cenię historie grozy z morałem, a filmowy horror „Substancja” właśnie taki jest, i nie szkodzi, że przesłanie jest dość oczywiste.
W „Pułapce na myszy” Agathy Christie aktorzy Ateneum pokazują, że umieją grać na różnych instrumentach równocześnie. Czy to jeden z najlepszych spektakli roku? Niewykluczone.
W pamięci historycznej zakorzenił się jako szczery Czech, patriota. Wojsko było jego domem i rodziną. Mieścił się w idei czeskiego mesjanizmu, narodu, który został wybrany przez Pana, aby naprawił chrześcijaństwo i pokonał Antychrysta
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas