W ciągu siedmiu lat Gulnara Karimowa miała dostać od firm telekomunikacyjnych co najmniej pół miliarda dolarów.
- Ona sama posiada ogromne imperium biznesowe, a wymuszenia od zagranicznych inwestorów są jednym z rodzajów działalności – mówi „Rz" ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Józef Lang.
Amerykanie nałożyli areszt na konta bankowe znajdujące się w filiach Bank of New York w Irlandii. Luksemburgu i Belgii. W sumie zatrzymano tam ponad 300 milionów dolarów należących do międzynarodowego koncernu telekomunikacyjnego Vympielcom oraz rosyjskiego MTS. Największą częścią koncernu mającego siedzibę w Amsterdamie jest jego rosyjska spółka Wympiełkom (oraz działająca w krajach WNP spółka Beeline), która wraz z MTS znajduje się w trójce największych operatorów komórkowych w Rosji.
Związany z wojskowym establishmentem MTS jest kolejną rosyjską firmą, której aktywa zostały aresztowane na Zachodzie w ciągu ostatniego miesiąca. Wszystko jednak wskazuje na to, że zarówno on, jak i Wympiełkom stały się ofiarą temperamentu Gulnary Karimowej (ze względu na urodę nazywanej Księżniczką Wschodu), a nie walki Rosji z Zachodem.
Córka uzbeckiego prezydenta pojawiła się na międzynarodowych salonach na początku obecnego stulecia. Po rozwodzie z mężem – Uzbekiem z Afganistanu, ale mającym amerykańskie obywatelstwo – Waszyngton rozesłał za nią list gończy, nie chciała bowiem oddać dzieci i uciekła do ojczyzny.