Polacy nie chcą demonstrować pod partyjnymi sztandarami

Choć do demonstrowania namawiają głównie liderzy opozycyjnych partii, ludzie zbierający się pod Sejmem nie są przychylni politycznym emblematom.

Aktualizacja: 20.07.2017 06:19 Publikacja: 19.07.2017 20:06

Polacy nie chcą demonstrować pod partyjnymi sztandarami

Foto: AFP

Wieczór pod Sejmem. Demonstrujący schodzą się z różnych części Warszawy, głównie w kilkuosobowych grupach. Większość z nich nie ma żadnych transparentów ani partyjnych gadżetów.

– Przyszliśmy tu z potrzeby chwili – mówi pani Agnieszka mieszkająca w Warszawie, która demonstruje razem z mężem i siostrą. – Na co dzień jestem urzędniczką i wiem, jak ważne jest przestrzeganie prawa. Jeśli w sądach będziemy mieli chaos, naciski polityczne itp., odbije się to na życiu każdego z nas. Nie można pozwolić, by prawo zmieniało się w zależności od tego, z której strony zawieje polityczny wiatr.

Stojąca nieopodal grupa młodych ludzi dyskutuje na tematy polityczne. – Nie jesteśmy tutaj dla Platformy, Nowoczesnej, SLD czy Kukiza – mówi Michał, licealista. – Jak dla mnie oni wszyscy powinni zniknąć. Ale czuję, że to jest mój obywatelski obowiązek, by protestować przeciwko jawnemu łamaniu konstytucji i wprowadzaniu alternatywnej wizji rzeczywistości – partia rządząca już ma „swoją" telewizję, „swój" Trybunał Konstytucyjny, za chwilę będzie miała „swoje" sądy. Co dalej? Będą chcieli przejąć restauracje albo sklepy z ciuchami, żeby wprowadzić tylko odzież „patriotyczną"? Może zaczną cenzurować internet i decydować, na jakie strony możemy wejść, a na jakie nie? Musimy się jakoś bronić – mówi.

Mieszkaniec Woli Marek Ślusarz mówi, że sytuacja w kraju jest niebezpieczna. – Nad bezpieczeństwem obywateli czuwa Konstytucja RP, która ma zagwarantować, że niezależnie od tego, która partia wygrywa wybory, pewne wolności, prawa i porządek są zagwarantowane – tłumaczy. – Obecnie konstytucja jest coraz częściej łamana, gdyż rządzący uważają, że są ponad nią. Jak można zwykłą ustawą zmienić konstytucję? Przecież to jest bezprawne. Jeśli nie zaprotestujemy teraz, stworzy się precedens, który pewnie w przyszłości będzie wykorzystywany przez każdego, kto obejmie władzę. Jeśli teraz można złamać konstytucję, będzie można to robić także w przyszłości, czyli każda partia będzie mogła wprowadzać swoje plany, niezależnie od podstawowych praw i wolności obywatela.

Jak podkreślają niemal wszyscy rozmówcy, plusem jest to, że pod Sejmem nie ma wielu partyjnych emblematów. Co ciekawe, przemówienia opozycyjnych polityków traktowane są raczej jak zło konieczne niż jak wartość dodana. Choć niektórych one odpychają.

– Jako człowiek i obywatel przychodzę na demonstracje, które są prowadzone w słusznej sprawie – mówi radna Pragi-Południe Katarzyna Olszewska. – Wolę jednak iść pod Sąd Najwyższy, gdzie nie ma przemówień politycznych, niż pod Sejm, gdzie czasem czuję się, jakbym uczestniczyła w wiecu poparcia. Pod Sądem Najwyższym łączymy się we wspólnej sprawie i protestujemy przeciw konkretnym rozwiązaniom – i to jest najważniejsze. Partyjne barwy nie mają tam takiego znaczenia jak pod Sejmem.

Społeczeństwo
Mikołaj na weekend. Familijne atrakcje w Warszawie
Społeczeństwo
6 grudnia pod znakiem śnieżyc i zamieci. IMGW pokazał mapę. Gdzie będzie najgorzej?
Rozmowa
Mateusz "Exen" Wodziński: Chcę wsparciem podziękować Ukraińcom
Społeczeństwo
Decydują się losy naszego regionu, musimy działać!
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Społeczeństwo
Mateusz "Exen" Wodziński z Nagrodą „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia. Mobilizuje własnym przykładem
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką