200 uczniów apeluje: Szkoło, skończ z molestowaniem

Ponad 200 byłych i obecnych uczniów szkoły Vasa övningsskola w fińskim Vaasa podpisało się pod petycją, wzywającą dyrekcję szkoły do podjęcia kroków, które doprowadziłyby do skończenia z molestowaniem seksualnym, do jakiego ma dochodzić w tej placówce.

Aktualizacja: 29.11.2017 14:17 Publikacja: 29.11.2017 14:00

200 uczniów apeluje: Szkoło, skończ z molestowaniem

Foto: Stock.adobe.com

arb

Vasa övningsskola to szwedzkojęzyczna instytucja edukacyjna, która oferuje edukację zarówno dzieciom w wieku przedszkolnym, jak i starszym - edukację można tu kontynuować do momentu zdobycia wykształcenia średniego. Szkoła oferuje też anglojęzyczne studia licencjackie.

Według uczniów, którzy podpisali się pod petycją, przypadki molestowania seksualnego zdarzają się zwłaszcza w przypadku starszych uczniów, choć obiektem niewłaściwych zachowań miała być nawet 11-latka.

Molestować mają zarówno inni uczniowie, jak i nauczyciele. Petycja zawiera opisy przypadków molestowania 30 uczennic, które zdecydowały się upublicznić swoje historie. Molestowanie miało mieć zarówno charakter werbalny, jak i fizyczny. Mowa jest również o "niewłaściwych spojrzeniach". 

"Szkoła powinna być bezpiecznym miejscem dla każdego i powinna okazywać zero tolerancji przypadkom molestowania seksualnego" - piszą uczniowie.

Dyrekcja szkoły poinformowała już rodziców uczniów o petycji, która do niej trafiła.

Dyrektor szkoły Bernt Klockars przyznał, że jest oszołomiony opisywaną przez uczniów sytuacją. - Czuję jednocześnie ulgę, że ta bańka teraz pęka - dodał. Klockars został dyrektorem szkoły w sierpniu tego roku. Podkreśla, że nie był świadom, że w minionych latach dochodziło w placówce do przypadków molestowania seksualnego.

Szkoła wszczęła wewnętrzne postępowanie, która ma wyjaśnić opisywane w petycji przypadki molestowania. Dyrektor zapowiada też, że od teraz szkoła wprowadza politykę "zero tolerancji" wobec molestowania.

Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych
Społeczeństwo
Holandia chce deportować do Armenii 12-latka, który nigdy nie widział Armenii
Społeczeństwo
Kultura i imperializm. Rosyjscy twórcy wciąż mają dużo odbiorców w Ukrainie