NIK reaguje na zawiadomienia opozycji i skontroluje policję

Działania Najwyższej Izby Kontroli dotkną w tym roku kluczowych spraw publicznych. Marian Banaś reaguje na zawiadomienia posłów opozycji.

Aktualizacja: 19.01.2021 09:40 Publikacja: 18.01.2021 18:51

Kontrola policji będzie jedną ze 103 zaplanowanych przez NIK na ten rok

Kontrola policji będzie jedną ze 103 zaplanowanych przez NIK na ten rok

Foto: Fotorzepa, Tomasz Nowak

W szerokim planie swoich kontroli na 2021 rok NIK zawarł m.in. policję. To może być jedna z najważniejszych kontroli w tym roku. Jak dowiaduje się „Rzeczpospolita", prezes Marian Banaś zapewnił, że uwzględni w niej też postulaty szefa Klubu Lewicy Krzysztofa Gawkowskiego.

Poseł zwrócił się do Banasia z wnioskiem, by NIK skontrolowała Komendę Główną Policji, by sprawdzić konkretnie, jak przy działaniach prewencyjnych wykorzystywane są środki przymusu bezpośredniego oraz czy doszło wtedy do nieprawidłowości.

– Otrzymałem pismo od prezesa Banasia z potwierdzeniem, że moje postulaty będą przedmiotem kontroli. Wielokrotnie podczas demonstracji widać było, że policja nadużywa pałek teleskopowych czy kajdanek. Nie może być tak, że z jednej strony szef MSWiA do tego zachęca, a z drugiej nie ma nad tymi działaniami kontroli – mówi nam Gawkowski. „Rz" widziała tekst prezesa NIK skierowany do szefa Klubu Lewicy.

Szeroki plan kontroli

Kontrole NIK na 2021 r. zostały już – jeśli chodzi o obszary działalności – ogłoszone. Ich wyniki oraz raporty NIK będą mieć znaczenie w debacie publicznej.

– Najważniejszym tematem, jakim zajmie się NIK w 2021 r., będzie wpływ pandemii na funkcjonowanie państwa. Sprawdzimy wszystkie obszary, które mogły zostać dotknięte przez pandemię. Sprawdzimy, jak radziły sobie szpitale, szkoły i administracja publiczna. Sprawdzimy skuteczność tarcz antykryzysowych. Ale naszą ambicją będzie również wskazanie szans na wypracowanie takich rozwiązań, które będą mogły zabezpieczyć państwo przed skutkami podobnych kryzysów w przyszłości – mówił w klipie wideo zapowiadającym rok prezes Izby Marian Banaś.

NIK zapowiedział też kontrole w takich sferach jak energetyka, wojsko czy kwestie promocji Polski w świecie. Jeśli chodzi o policję, to NIK chce sprawdzić m.in. „wykorzystanie środków przymusu bezpośredniego oraz skuteczność mechanizmów zabezpieczających przed nadużywaniem tych środków".

Łącznie NIK planuje 103 główne kontrole na ten rok. I jak zauważają nasi rozmówcy z różnych partii opozycyjnych, NIK jako instytucja często reaguje pozytywnie na wnioski opozycji. A opozycja często posługuje się wnioskami z kontroli NIK w swoich argumentach. Zwłaszcza w sferach, w których toczy się żywa polityczna dyskusja od kilkunastu miesięcy.

Mundurowi pod lupą

– Skierowaliśmy szereg wniosków o kontrolę, wśród nich jest m.in. umowa na respiratory, zakup testów antygenowym oraz wycena usług w szpitalach tymczasowych. Nie piszemy wyłącznie wniosków o kontrolę. Wyrazem naszego zaufania było przekazanie pełnej dokumentacji, którą zebraliśmy w ramach prowadzonych kontroli poselskich – mówi nam poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba.

– W każdej sprawie, w której zwracaliśmy się dotychczas do Izby, otrzymaliśmy zapewnienie, że ujawnione przez nas nieprawidłowości będą rzetelnie zbadane – podkreśla Szczerba, który wraz z posłem Dariuszem Jońskim od kilku miesięcy analizują i kontrolują sprawy dotyczące m.in. działalności Ministerstwa Zdrowia.

Reakcje policji po protestach związanych z decyzją TK ws. aborcji oraz w trakcie ubiegłorocznego Marszu Niepodległości były przedmiotem politycznych dyskusji. Wielokrotnie w ubiegłym roku dochodziło do incydentów z udziałem polityków i policji. „Podeszłam do nich z legitymacją poselską. Prosiłam, by nie używali siły. W tym momencie policjant strzelił mi gazem w twarz" – mówiła portalowi Oko.press posłanka Lewicy Magdalena Biejat. gazem została także potraktowana posłanka Barbara Nowacka.

Do incydentów i przepychanek tuż po decyzji TK doszło na Śląsku z udziałem m.in. posła Lewicy Macieja Kopcia. O incydentach informowała też wtedy posłanka Nowoczesnej Monika Rosa czy europoseł Łukasz Kohut. Do głośnej sytuacji w okolicy Sejmu doszło też z udziałem wicemarszałka Sejmu z Lewicy Włodzimierza Czarzastego.

Służby
Służby płacą za skazanych funkcjonariuszy
Służby
Przygotowujemy się do wojny. Nowe schrony, szkolenia wojskowe i specjalny poradnik
Służby
Tajemnicze tło dymisji szefowej CBA. Wraz z nią odeszli jej najbliżsi współpracownicy
Służby
CBA zatrzymało czterech podejrzanych ws. Collegium Humanum. To byli szefowie Komendy Głównej Straży Pożarnej
Służby
Klasy strażackie na razie nie są potrzebne
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Służby
Szef Państwowej Straży Pożarnej stracił stanowisko. "Premier odwołał nadbryg. Mariusza Feltynowskiego"
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń