Fundacja Promilitaria została jednym z laureatów rozstrzygniętego w czwartek konkursu dla organizacji pozarządowych „Demokracja i społeczeństwo obywatelskie”. Na uruchomienie portalu Mundurowy przyznano jej ze specjalnego Funduszu Norweskiego prawie 58 tys. zł.
– W portalu ma się znaleźć poradnictwo prawne na przykład dla tych, którzy wyjechali za granicę, a mają nieuregulowany stosunek do służby wojskowej – tłumaczy „Rz” płk Ryszard Choroszy, jeden z twórców fundacji Promilitaria. Szczegółów na razie nie chce zdradzić.
– W opinii niezależnego eksperta oceniającego ten projekt w pełni spełnia on wymogi merytoryczne funduszu i dobrze wpisuje się w cele naszego konkursu. Na liście rankingowej znalazł się w czołówce i otrzymał 97 na 100 punktów – zapewnia Bartosz Mielecki, kierownik działu Funduszu dla Organizacji Pozarządowych w fundacji Fundusz Współpracy, która zarządza Funduszem Norweskim.
Sęk w tym, że twórcami założonej w sierpniu 2007 roku fundacji Promilitaria są m.in. płk Bogdan Rosa oraz płk Ryszard Choroszy. Obaj przez wiele lat współpracowali z „Żołnierzem Wolności”, dziennikiem wojskowym wydawanym od 1943 roku. W latach 1980 – 1981 pismo reprezentowało linię partyjnego betonu. Także potem wielokrotnie na jego łamach atakowano opozycję oraz popierano wprowadzenie stanu wojennego. W 1991 roku „Żołnierz Wolności” został przekształcony w „Polskę Zbrojną”.
Wśród fundatorów Promilitaria figuruje także Maria Wągrowska, do niedawna wiceminister obrony narodowej, która po niespełna miesiącu zrezygnowała z funkcji z powodów rodzinnych. Media spekulowały, że dymisja mogła mieć związek z materiałami znalezionymi na jej temat w Instytucie Pamięci Narodowej. Informacji tych nie potwierdził minister obrony narodowej Bogdan Klich.