Dowódcy opuszczą Warszawę

Do Poznania lub Wrocławia mogą zostać przeniesione kluczowe instytucje: dowództwa wojsk lądowych i lotniczych

Publikacja: 09.09.2008 03:19

Dowódcy opuszczą Warszawę

Foto: Rzeczpospolita

Minister obrony Bogdan Klich zapowiedział, że chciałby wzmocnić militarnie Poznań oraz Wrocław. Dodał, że decyzje mają zapaść jeszcze w tym roku. Co miał na myśli? Choć szef resortu nie chciał ujawnić szczegółów, rozmówcy „Rz” sugerują, że chodzi o tzw. dyslokację dowództw, nad którą obecnie pracuje Sztab Generalny i MON. Według naszych informacji dowódcy wojsk lądowych zostali poproszeni o wskazanie miejsca, które z punktu widzenia obronności kraju byłoby najlepsze na siedzibę Dowództwa Wojsk Lądowych. Wskazali Poznań. Jednak MON rozważa też Wrocław. – Może ma to związek z tym, że wiceminister Czesław Piątas jest właśnie z tego miasta – zastanawia się nasz rozmówca z armii.

Do Wrocławia miałby się też przenieść z Bydgoszczy zajmujący się logistyką Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. Poza tym nieoficjalnie mówi się, że siedzibę ma mieć tam również Dowództwo Operacyjne, które teraz pracuje w Warszawie.

Niewykluczone jest jednak inne rozwiązanie – w Wielkopolsce zostanie ulokowana nowa siedziba Dowództwa Sił Powietrznych. To właśnie w Poznaniu do 1991 roku stacjonowało Dowództwo Wojsk Lotniczych. Potem zostało przeniesione do Warszawy. Obecnie jednak lotnicza rola Poznania znów rośnie. Tutaj mieści się główna baza myśliwców F-16, a w pobliskim Powidzu, w największej w kraju bazie wojskowych samolotów transportowych, będą stacjonowały herculesy. Lokalni politycy PO mocno lobbują za kandydaturą Poznania. I są dobrej myśli.

– Decyzje jeszcze nie zapadły, ale usłyszeliśmy zapowiedź graniczącą z pewnością – mówi jeden z działaczy Platformy. Lider lokalnych struktur partii poseł Waldy Dzikowski, który towarzyszył ministrowi Klichowi podczas wizyty w Poznaniu, ucina spekulacje. – Nic nie mogę powiedzieć. Ze względu na interes miasta – podkreśla.

Chciałbym wzmocnić militarnie Poznań oraz Wrocław Bogdan Klich minister obrony

Z naszych informacji wynika, że wojskowa komisja wizytowała już kilka nieruchomości w stolicy Wielkopolski. – Armia nie będzie raczej budowała nowych obiektów. Wiele naszych budynków nie jest jednak do końca wykorzystywanych – mówi jeden z oficerów służących w Poznaniu.Na wzmocnienie roli tego miasta liczą tamtejsi żołnierze. – To większe inwestycje, większe pieniądze oraz większa możliwość zrobienia kariery bez konieczności przenoszenia się w inny rejon Polski – podkreśla nasz rozmówca.

Jest już natomiast pewne usytuowanie siedziby dowództwa polskich komandosów. Dowództwo Wojsk Specjalnych – jak informowała „Rzeczpospolita” kilka tygodni temu – zostanie przeniesione z Warszawy do Krakowa.

Podlegają mu trzy doborowe jednostki specjalne: GROM, 1. Pułk Specjalny Komandosów z Lublińca oraz Sekcja Działań Specjalnych Marynarki Wojennej Formoza.

Masz pytanie, wyślij e-mail do autorów: e.zemla@rp.pl, l.zalesinski@rp.pl

Służby
Służby i bez Pegasusa chętnie podsłuchują
Służby
Agenci CBA weszli do siedzib PKOl i PZKosz. Chodzi o faktury
Służby
Starlinki nie tylko dla Ukrainy. Obsługiwały także wybory w Polsce
Służby
600 tys. zł w rok. Kosmiczna pensja szefowej CBA
Służby
Anna Dyner: Jak w Polsce werbują białoruskie i rosyjskie służby
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku