Z pomocy pełnomocnika może skorzystać osoba, która będzie głosować w Polsce, ma skończone 60 lat (lub osiągnie ten wiek najpóźniej w dniu wyborów) lub też ma skończone 18 lat i orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.
Są też przeszkody, które nie pozwalają na ustanowienie pełnomocnika. Nie mogą tego zrobić osoby głosujące w odrębnym obwodzie głosowania (utworzonym np. w zakładzie leczniczym, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym), a także obwodzie za granicą i na polskim statku morskim. Z tej metody oddania głosu są też wykluczone osoby, które zgłosiły wniosek o głosowanie korespondencyjne.
Czytaj więcej
Pierwsza tura wyborów prezydenckich już 18 maja. Osoby, które chcą oddać głos poza miejscem stałe...
Kto może być pełnomocnikiem
Pełnomocnik musi natomiast być osobą posiadającą prawo wyborcze oraz spełniać określone warunki. Nie może wchodzić w skład komisji wyborczej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania, być mężem zaufania lub kandydatem w wyborach. Co więcej, taka osoba może przyjąć pełnomocnictwo do głosowania:
- tylko od jednej osoby,
- od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny, zstępny, małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.