Szersze otwarcie armii na ochotników zadeklarował wicepremier Tomasz Siemoniak. Kilka dni temu zapowiedział, że od 1 marca ochotnicy, którzy chcą przejść szkolenie wojskowe, mogą się zgłaszać do wojskowych komend uzupełnień. „Rzeczpospolita" poznała szczegóły tych działań.
W tym roku armia gotowa jest powołać do służby przygotowawczej 5,7 tys. ochotników. Taki plan ustalił jeszcze kilka miesięcy temu Sztab Generalny WP. Z naszych informacji wynika, że liczba powołań może być jednak większa. To będzie zależało od tego, ilu ochotników zgłosi się do WKU, a także potrzeb jednostek wojskowych. – Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych ma sprawdzić możliwość szerszego szkolenia ochotników – powiedział nam gen. Bogusław Pacek, doradca ministra obrony.
Chętni powinni się zgłosić do wojskowej komendy uzupełnień najbliższej miejsca zamieszkania. Wojsko stawia ochotnikom kilka warunków: muszą to być osoby, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, niekarane, z polskim obywatelstwem, które ukończyły 18. rok życia, z co najmniej gimnazjalnym wykształceniem. Nie jest ważna płeć ochotników.
Armia preferuje osoby, które mają wykształcenie techniczne. – Będą obsługiwały nowoczesny sprzęt, ale to nie ogranicza możliwości starania się o powołanie osób z innym wykształceniem – tłumaczy nam płk Tomasz Szulejko ze Sztabu Generalnego. – Mile widziane będą osoby sprawne fizycznie i posiadające dodatkowe umiejętności, np. kurs ratownictwa medycznego, znajomość języka, prawo jazdy – dodaje. Większe szanse wezwania na szkolenie mają np. łącznościowcy, informatycy, płetwonurkowie czy skoczkowie spadochronowi.
Przed wezwaniem na szkolenie zostaną oni zaproszeni na rozmowę do WKU. Służba przygotowawcza dla szeregowców potrwa do czterech miesięcy, dla podoficerów do pięciu, a oficerów do sześciu miesięcy. Powołania na szkolenie odbywają się dwa razy w roku, najbliższe dla szeregowych już w maju. Na czas powołania pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlop. W czasie szkolenia żołnierz otrzyma wynagrodzenie (w przypadku kształcenia na: oficerów – 1500 zł, podoficerów – 1000 zł, szeregowych – 750 zł).