"Na podstawie materiałów Służby Kontrwywiadu Wojskowego Żandarmeria Wojskowa zatrzymała obywatela Rosji podejrzanego o działania na rzecz rosyjskiego wywiadu. Mężczyzna, działając na zlecenie rosyjskich służb, prowadził działalność na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej. Do zatrzymania doszło 6 kwietnia" - oświadczył Stanisław Żaryn, rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych.

"Z ustaleń SKW wynika, że mężczyzna pozyskiwał na zlecenie rosyjskich służb specjalnych informacje dotyczące gotowości bojowej Sił Zbrojnych RP oraz wojsk NATO" - dodał. Rzecznik przekazał, że zatrzymany trafił do prokuratury, gdzie usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa szpiegostwa, tj. zarzut z art. 130 ust. 1 kodeksu karnego.

Czytaj więcej

ABW zatrzymało w Polsce szpiega. Urzędnik miał przekazywać Rosjanom cenne informacje

Według informacji podanych przez rzecznika, podejrzany to obywatel Rosji, który w Polsce mieszka od 18 lat i który prowadził w naszym kraju działalność gospodarczą. "W śledztwie zabezpieczono obszerny materiał dowodowy, który obecnie poddawany jest analizom. Na wniosek prokuratury sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla zatrzymanego" - czytamy w komunikacie.

Stanisław Żaryn poinformował także, dowody zgromadzone przez SKW w innej sprawie "pozwoliły na zidentyfikowanie w ostatnich dniach także dwóch obywateli Białorusi prowadzących w Polsce działania wywiadowcze na rzecz białoruskich służb specjalnych". Rzecznik poinformował, że na podstawie informacji SKW 4 kwietnia 2022 r. doszło do zatrzymania podejrzanych przez Żandarmerię Wojskową.

Czytaj więcej

Ukraińskie służby zatrzymały we Lwowie rosyjskiego szpiega

"Osoby te są podejrzane o działalność szpiegowską na rzecz białoruskich służb specjalnych. Zatrzymani realizowali na terenie RP zadania polegające na rozpoznawaniu obiektów o strategicznym i krytycznym znaczeniu dla obronności RP" - podkreślił.

Rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych zaznaczył, że oba śledztwa pozostają rozwojowe.