W przyszłym tygodniu premier ma przedstawić na posiedzeniu kolegium ds. służb specjalnych, wyniki audytu w służbach oraz plan usprawnienia ich funkcjonowania – poinformowała Agnieszka Liszka, rzeczniczka rządu.
Na razie nie wiadomo, czy jednym z elementów reformy będzie połączenie wywiadu cywilnego (Agencji Wywiadu) z wywiadem wojskowym (Służbą Wywiadu Wojskowego). Media od pewnego czasu spekulowały, że nad takim wariantem pracuje zespół pod kierownictwem Jacka Cichockiego, koordynatora służb specjalnych w Kancelarii Premiera.
Z doniesień wynika, że właśnie dlatego premier nie przedłożył sejmowej speckomisji kandydatury Andrzeja Ananicza na stanowisko szefa połączonych wywiadów. Na czele nowych służb miałby stanąć gen. Maciej Hunia, obecny szef SWW. Problem jednak w tym, że nie ma jeszcze projektów ustaw, które zmieniałyby ich strukturę.
PO musi się też liczyć z wetem prezydenta w sprawie reformy służb
– Do komisji nic takiego jeszcze nie wpłynęło – mówi Janusz Zemke, szef sejmowej speckomisji. Jego zdaniem nawet gdyby projekty do Sejmu dotarły, to i tak procedura ich przyjmowania potrwałaby co najmniej rok. Wygląda więc na to, że AW zostanie, przynajmniej na jakiś czas, bez szefa. Platforma Obywatelska musi się też liczyć z wetem prezydenta w sprawie reformy służb.