Sztab Generalny WP przygotowuje nowelizację ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Nowe rozwiązania miałyby obowiązywać już od połowy przyszłego roku.
Sztabowcy przewidują możliwość zorganizowania części szkolenia podstawowego dla przyszłych rezerwistów w szkołach ponadgimnazjalnych w klasach nazywanych mundurowymi, a także przez tzw. organizacje proobronne. Zaliczenie takiego szkolenia pozwoliłoby skrócić szkolenia podstawowe dla ochotników.
Dotychczas nie było takiej możliwości, chociaż tylko w klasach mundurowych w szkołach ponadgimnazjalnych jest ok. 20 tys. uczniów. Młodzi ludzie chodzą w mundurach, wyjeżdżają na obozy wojskowe, uczą się strzelania. Na razie w żaden sposób nie przekłada się to na ich dalszą karierę w armii.
W kraju działa też co najmniej 80 ogólnopolskich organizacji, które mają podpisane porozumienia z MON. W swoich statutach mają one wpisane działania na rzecz obronności kraju. Jak pisaliśmy w „Rz", organizują one szkolenia np. z działań partyzanckich, a scenariusze takich ćwiczeń odnoszą się m.in. do wydarzeń na Ukrainie.
240 tzw. klas mundurowych jest obecnie w szkołach ponadgimnazjalnych