Pomysłodawcą produkcji jest Jarosław Rybak, główny specjalista ds. komunikacji społecznej w Wojskowym Instytucie Medycznym. Z kolei pomysł mógł być zrealizowany, bo spodobał się Grzegorzowi Zasępie, który jest producentem serialu. Za reżyserię odpowiadają Monika Jargot i Agnieszka Krótki-Żmijewska.
Materiały do filmu Rybak zebrał podczas rozmów z weteranami, którzy przyjeżdżali do WIM na badania w ramach projektu „Afgan”, służącego poprawie bezpieczeństwa żołnierzy na misjach. Każdy z ośmiu odcinków serialu poświęcony jest historii jednego rannego żołnierza oraz lekarzom, którzy uratowali mu życie. Większość materiałów filmowych zrealizowano w WIM.
Pierwszy odcinek mogliśmy już oglądać 25 maja. Kpr. Jakuba Tynka 4 lipca 2012 roku został trafiony w szyję pociskiem z kałasznikowa. Kula przeszła pół centymetra od rdzenia kręgowego i 3 mm od tętnicy szyjnej. Uszkodziła m.in. klatkę piersiową, płuca, połamała żebra i wyszła między łopatkami.
Bohaterami serialu, oprócz samych weteranów są także medycy, którzy pracowali w szpitalach polowych w Afganistanie. To dzięki ich umiejętnościom i determinacji udało się uratować tak wielu ciężko rannych - pomagali nie tylko Polakom, ale i Afgańczykom, również talibom.
Ich doświadczenie zostało wykorzystane także później - już w Polsce.