Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie do służby w policji. Nowe przepisy mają zmniejszyć koszty naboru kandydatów.
Ważna zmiana dotyczy kolejności przeprowadzania testów psychologicznych. Zaproponowano, by kandydat był kierowany na test określający predyspozycje intelektualne i osobowościowe do pełnienia służby dopiero po zaliczeniu sprawdzianu sprawności fizycznej. Niezaliczenie go przerywa dalszą rekrutację i test psychologiczny nie będzie przeprowadzany. Zamiana kolejności ma przynieść oszczędność 760 tys. zł.
W projekcie [b]odstępuje się od wymogu obowiązkowego umieszczania w ogólnopolskiej lub wojewódzkiej prasie ogłoszeń o przyjmowaniu do służby.[/b] Z danych uzyskanych przez policję wynika bowiem, że tylko dla 4 proc. kandydatów prasa była źródłem informacji o wymaganiach stawianych zainteresowanym służbą w policji, a także o terminach i limitach przyjęć. Dlatego też, zdaniem MSWiA, rezygnacja z ogłoszeń w gazetach nie zmniejszy drastycznie możliwości uzyskania informacji o trwających naborach.
Ponadto zaproponowano, by osoby, które nie przeszły rekrutacji, nie mogły szybko stawać do kolejnego naboru. Zgodnie z projektem kandydat do służby, wobec którego przerwano rekrutację z powodu niespełnienia wymagań, zatajenia prawdy lub podania nieprawdziwych informacji w kwestionariuszu osobowym, będzie mógł wziąć udział w kolejnym naborze nie wcześniej niż po upływie sześciu miesięcy od dnia przerwania postępowania kwalifikacyjnego.Jeżeli liczba podań spływających po ogłoszeniu rekrutacji będzie duża, prowadzący kwalifikację będzie mógł wydać decyzję o czasowym wstrzymaniu przyjmowania dokumentów od kandydatów do służby w policji.