Kandydaci na funkcjonariuszy grupy antyerrorystycznej Centralnego Biura Antykorupcyjnego poza badaniami psychlologicznymi, muszą przejść test sprawności fizycznej. O tym jakie minimalne wyniki muszą osiągnąć, decyduje Prezes Rady Ministrów w rozporządzeniu. Ustalił on m.in., że musi on podciągnąć się co najmniej dziesięć razy, ale najlepiej dwadzieścia pięć, przebiec 10 razy odległość 10 metrów w 31 sekund, a najlepiej 27 sekund oraz przepłynąć dystans 50 metrów w minimum 54 sekundy, a najlepiej 36 sekund. Rekord świata w stylu dowolnym, ustanowiony przez Cezara Cielofilho 18 grudnia 2009 r. wynosi 20,91 s.
- Nie wszyscy kandydaci na funkcjonariuszy muszą przejść egzamin sprawnościowy - zaznacza Jacek Dobrzyński, rzecznik CBA. Przystępują do nich tylko ci aplikujący na stanowiska wymagjące szczególnych umiejętności i predyspozycji. Tak wynika z rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 20 lipca 2006 r. w sprawie wzoru kwestionariusza osobowego oraz szczegółowego trybu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w CBA. (DzU nr 133 poz. 936).
W ubiegłym roku w CBA chciało pracować blisko 1300 osób. 280 z nich zostało dopuszczonych do procedury przyjęcia, a 166 pozytywnie przeszło proces rekrutacyjny. Zaangażowanych zostało 32 funkcjonariuszy i 17 pracowników cywilnych.
Ostatnio premier przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie dokonywania ceny zdolności fizycznej psychicznej do służby w CBA. Nie zmienia on jednak norm określonych w obowiązującym rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 11 sierpnia 2011 r. (DzU nr 148 poz. 1069).
Projekt precyzuje jedynie, że szefa CBA do komisji lekarskiej oceniającej jego zdolność fizyczną i psychiczną do służby będzie kierował Prezes Rady Ministrów. Ponadto zmienia on wzór karty skierowania do komisji lekarskiej. Obecnie kierujący zaznacza w nim, czy funkcjonariusz CBA ma nadal pracować, czy też ma pracować w grupie antyterrorystycznej lub związanej w wykonywaniem czynności operacyjno-rozpoznawczych. Natomiast we wzorze będącym załącznikiem do projektu przewiduje dwie możliwość: do zwolnienia ze służby lub do dalszej służby. Komisja może przyznać funkcjonariuszowi czy także kandydatowi do służb kategorię A- zdolny do służby, B-zdolny do służby z ograniczeniem lub D-niezdolny do służby.