Kiedy szeregowy nabędzie uprawnienia emerytalne

Szeregowi przed nabyciem uprawnień emerytalnych muszą pożegnać się z armią.

Aktualizacja: 03.04.2013 10:48 Publikacja: 03.04.2013 09:44

Szeregowy może pracować w naszej armii maksymalnie 12 lat.

Szeregowy może pracować w naszej armii maksymalnie 12 lat.

Foto: Fotorzepa, Pio Piotr Guzik

Szeregowy może pracować w naszej armii maksymalnie 12 lat. Takie ograniczenie zawiera ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Po tym czasie ci, którzy nie dostali się do szkoły podoficerskiej, gwarantującej stopień i dalszą służbę, muszą rozstać się z mundurem. Większość żołnierzy może przejść na emeryturę po 15 latach służby, więc wielu szeregowych uważa takie rozwiązane za wyrzucenie na bruk i celowe blokowanie im drogi do wojskowej emerytury. Armia traci na tym podwójnie – po pierwsze, pozbywając się wyszkolonych żołnierzy, którzy mają za sobą po kilka misji, po drugie, wizerunkowo, narażając się na opinię niepewnego pracodawcy.

– Jestem zawodowym szeregowym już czwarty rok w tej samej jednostce. Mam wykształcenie średnie, ukończyłem dwa kursy doszkalające. Jest etat starszego szeregowego w jednostce, ale dostanie go niedługo ktoś z Narodowych Sił Rezerwowych. Wątpię, czy w ciągu następnych ośmiu lat awansuję na podoficera, skoro przez cztery lata nie mogę dostać starszego szeregowego – żali się na forum internetowym żołnierz.

– Jestem szeregowym zawodowym z siedmioletnim stażem służby. Odbyłem trzy misje (XVII, XIX zmiana w Kosowie, VII zmiana w Afganistanie). W Afganistanie zostałem ranny i po skończonym leczeniu pozostał mi 26-proc. uszczerbek na zdrowiu, z kategorią: zdolny z ograniczeniami do zawodowej służby wojskowej. W jednostce został mi stworzony specjalny etat z ograniczeniami. Raczej nie mam szans na dłuższą służbę – żali się inny.

– To, czy żołnierz będzie służyć dalej, zależy tylko od niego i tego, czy spełni stawiane mu wymagania i zechce się rozwijać – uważa Jacek Sońta, rzecznik prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej.

Choć od 1 stycznia zmieniły się przepisy emerytalne i nowo przyjęci żołnierze będą pracować dłużej, MON nie planuje wydłużyć służby szeregowców. Zmiany nie zostały też przewidziane w projekcie nowelizacji ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, przyjętym ostatnio przez Radę Ministrów. Przewiduje ona reformę awansowania, ale zmiany obejmą tylko żołnierzy z wyższym stopniem.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami o służbę w korpusie szeregowych zawodowych mogą starać się osoby z polskim obywatelstwem, posiadające wykształcenie minimum gimnazjalne. Niezbędne jest też orzeczenie komisji lekarskiej o zdolności do zawodowej służby wojskowej. By zostać szeregowcem, trzeba zdać test sprawności fizycznej oraz uzyskać pozytywny wynik z rozmowy kwalifikacyjnej. W korpusie szeregowych służą żołnierze, którzy podpiszą z armią kontrakt na określony czas. Pierwszą umowę zawiera się na 18 miesięcy.

Najlepsi mają szansę na awans do korpusu podoficerskiego. Warunkiem jest wykształcenie średnie i nienaganna opinia służbowa oraz co najmniej pięcioletni staż służby.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku