Straż Graniczna to służba MSWiA, w której procentowo jest najwięcej kobiet. Stanowią one ponad 32 proc. wszystkich funkcjonariuszy tej formacji. Pod koniec 2015 roku w Straży Granicznej służbę pełniło 3 619 kobiet. To o 103 więcej, niż rok wcześniej w tym samym czasie. W zeszłym roku przyjęto do służby 144 panie.
W Państwowej Straży Pożarnej służy 1 197 kobiet (na ogólną liczbę 28758 strażaków). Na stanowiskach kierowniczych pracują 194 panie.
W Biurze Ochrony Rządu pierwsze kobiety pojawiły się w latach 50-tych ubiegłego wieku. Początkowo powierzano im jedynie obowiązki administracyjne. Pierwsze funkcjonariuszki w ochronie bezpośredniej pojawiły się w grupach ochronnych premier Hanny Suchockiej. Aktualnie kobiety stanowią 8,8 proc. ogółu funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu.
Biuro Ochrony Rządu wymaga takiego samego poświęcenia i zaangażowania ze strony zarówno funkcjonariuszy, jak i funkcjonariuszek. Tę formację, mimo że w większości służą w niej mężczyźni, tworzą również wyjątkowe kobiety. Jedną z nich jest plut. Matylda Szalaty. W BOR służy od 5 lat. Uczestniczyła m.in. w zabezpieczeniu takich przedsięwzięć, jak m.in wizyta Prezydenta USA w Polsce, czy Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. Aktualnie koordynuje międzynarodową współpracą szkoleniową w Centrum Szkolenia i Doskonalenia Zawodowego w BOR.
Plut. Matylda Szalaty urodziła się i wychowywała w Bieszczadach. Jest absolwentką biotechnologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i przeciw dz iałania zagrożeniom terrorystycznym na Akademii Obrony Narodowej. Już w czasie studiów podjęła się także pracy naukowej w PAN. Swoją służbę w Biurze Ochrony Rządu rozpoczęła w 2011 roku, w komórce zajmującej się zabezpieczeniem pirotechniczno-radiologicznym.