W sobotę (2 lipca) wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji, które reguluje testy sprawności pograniczników. Podzielono je na dwie części. Jedna sprawdza skoczność, szybkość oraz siłę (skok w dal, bieg po kopercie, rzut piłką lekarską). Druga kontroluje gibkość oraz zręczność (pady w przód, w tył, w bok, w przód z przewrotem). Funkcjonariusz przystępuje do testu nie wcześniej niż po upływie sześciu miesięcy od rozpoczęcia pracy. Test przeprowadza się w siedmiu grupach wiekowych:
I – do 24 lat, a VII – 50 lat i więcej.
Wykonanie wymienionych ćwiczeń poprzedza kilkuminutowa rozgrzewka. Test przeprowadza się corocznie – od września do końca października. Szef MSWiA przewidział poprawkę dla tych, którym powinie się noga w pierwszym terminie.
Każdą z części testu ocenia się odrębnie według skali ocen od bardzo dobrej do niedostatecznej. Ocenę końcową testu ustala się jako średnią arytmetyczną ocen uzyskanych z obydwu części, z tym że ocena niedostateczna jednej części testu powoduje uzyskanie niedostatecznej oceny końcowej sprawności.
podstawa prawna: rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 30 maja 2011 r. DzU nr 126, poz. 720