Stanowiska zajmowane przez oficerów młodszych (od podporucznika do kapitana), podoficerów i szeregowych będą przypisane do więcej niż jednego stopnia wojskowego.
Takie zmiany przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych przyjęty wczoraj przez Radę Ministrów. Dzięki temu żołnierza będzie można bez zmiany stanowiska awansować na wyższy stopień i – co za tym idzie – wypłacić mu wyższe uposażenie. Warunkiem takiego awansu będzie uzyskanie przez żołnierza wzorowej lub bardzo dobrej oceny w opinii służbowej oraz odpowiednio długi czas służby na dotychczasowym stanowisku – trzy lata w przypadku oficerów młodszych i podoficerów (w wyjątkowych sytuacjach dwa lata).
Z przepisów znikną postanowienia nakazujące zwolnić żołnierza zawodowego, gdy otrzyma dwie niedostateczne oceny ze sprawdzianu sprawności fizycznej lub nie złoży w terminie oświadczenia o stanie majątkowym. Po zmianach negatywna ocena sprawnościowa spowoduje obniżenie ogólnej oceny służbowej żołnierza do dostatecznej, co zablokuje mu możliwość awansu, ale stanowić będzie fakultatywną przyczynę zwolnienia.
Jedna z ważniejszych zmian to przyznanie żołnierzom-ojcom prawa do urlopu w związku z przyjściem na świat potomka. Dotychczasowe przepisy dyskryminowały wojskowych. Nowela wydłuża do dwóch lat minimalnego okresu trwania kontraktu.
Zmienią się zasady nabywania prawa do dodatku motywacyjnego. Jedną z podstaw otrzymania dodatku będzie uzyskanie przez żołnierza zawodowego w opinii oceny co najmniej dobrej. Teraz konieczna jest bardzo dobra.