W niedzielę 18 maja wchodzi w życie nowelizacja ustawy o kombatantach. Przewiduje korzystne zmiany dla setek tysięcy osób, które w przeszłości ryzykowały życie i zdrowie w obronie ojczyzny, ucierpiały w czasie prac przymusowych w Trzeciej Rzeszy albo zostały wywiezione w głąb ZSRR.
Otwarte drzwi gabinetu
Najważniejsza zmiana dotyczy szybkiego dostępu do lekarzy. Podobne uprawnienia przysługiwały tym osobom na podstawie dotychczasowych przepisów, ale były tak ogólne, że nie umożliwiały stosowania sankcji za ich nieprzestrzeganie. Często więc spotykali się z odmową szybkiego przyjęcia przez lekarza czy obsłużenia w aptece. Od niedzieli w każdej izbie przyjęć, przychodni i aptece zawiśnie informacja o specjalnych uprawnieniach kombatantów. Zyskają oni prawo do przyjęcia u lekarza w dniu wizyty, z ominięciem kolejki oczekujących. Jeśli nie będzie to możliwe danego dnia, wizyta będzie musiała być wyznaczona w najbliższym możliwym terminie, a jeżeli chodzi o świadczenia ambulatoryjne, w ciągu siedmiu dni od wizyty.
550 tys. osób ma status kombatanta bądź ofiary represji
Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych zajmie się monitorowaniem przestrzegania nowych przepisów. W tym celu powstanie centralny rejestr uprawnionych do przywilejów określonych w ustawie. Będą one na bieżąco przekazywane do Narodowego Funduszu Zdrowia.
Atrakcyjna zniżka
W myśl nowych przepisów z 37 do 51 proc. wzrośnie ulga na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego, ale tylko w 1 i 2 klasie pociągów osobowych i pospiesznych oraz w zwykłej i przyspieszonej komunikacji autobusowej, a także w 2 klasie pociągów innych niż osobowe i pospieszne. Zniżka obejmie tylko zakup jednorazowych biletów.