Kombatanci będą mieć zapewniony szybszy dostęp do lekarzy specjalistów

Zmiana przepisów zapewni kombatantom szybki dostęp do lekarzy specjalistów.

Publikacja: 16.05.2014 08:46

Kombatanci będą mieć zapewniony szybszy dostęp do lekarzy specjalistów

Kombatanci będą mieć zapewniony szybszy dostęp do lekarzy specjalistów

Foto: www.sxc.hu

W niedzielę 18 maja wchodzi w życie nowelizacja ustawy o kombatantach. Przewiduje korzystne zmiany dla setek tysięcy osób, które w przeszłości ryzykowały życie i zdrowie w obronie ojczyzny, ucierpiały w czasie prac przymusowych w Trzeciej Rzeszy albo zostały wywiezione w głąb ZSRR.

Otwarte drzwi gabinetu

Najważniejsza zmiana dotyczy szybkiego dostępu do lekarzy. Podobne uprawnienia przysługiwały tym osobom na podstawie dotychczasowych przepisów, ale były tak ogólne, że nie umożliwiały stosowania sankcji za ich nieprzestrzeganie. Często więc spotykali się z odmową szybkiego przyjęcia przez lekarza czy obsłużenia w aptece. Od niedzieli w każdej izbie przyjęć, przychodni i aptece zawiśnie informacja o specjalnych uprawnieniach kombatantów. Zyskają oni prawo do przyjęcia u lekarza w dniu wizyty, z ominięciem kolejki oczekujących. Jeśli nie będzie to możliwe danego dnia, wizyta będzie musiała być wyznaczona w najbliższym możliwym terminie, a jeżeli chodzi o świadczenia ambulatoryjne, w ciągu siedmiu dni od wizyty.

550 tys. osób ma status kombatanta bądź ofiary represji

Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych zajmie się monitorowaniem przestrzegania nowych przepisów. W tym celu powstanie centralny rejestr uprawnionych do przywilejów określonych w ustawie. Będą one na bieżąco przekazywane do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Atrakcyjna zniżka

W myśl nowych przepisów z 37 do 51 proc. wzrośnie ulga na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego, ale tylko w 1 i 2 klasie pociągów osobowych i pospiesznych oraz w zwykłej i przyspieszonej komunikacji autobusowej, a także w 2 klasie pociągów innych niż osobowe i pospieszne. Zniżka obejmie tylko zakup jednorazowych biletów.

Po zmianach nie będzie też problemów z przekazywaniem świadczeń do uprawnionych przebywających poza granicami Polski.

3,5 mld zł wydaje co roku budżet państwa na finansowanie przywilejów kombatantów i osób represjonowanych

W nowych przepisach znalazł się także mechanizm waloryzacji ryczałtu energetycznego wypłacanego kombatantom. Nowe przepisy przewidują też zasady wypłaty wsparcia dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej.

Uwaga na legitymacje

W ciągu pół roku od wejścia nowelizacji w życie ważność stracą wszystkie legitymacje, z wyjątkiem wydanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych czy ministra pracy i polityki socjalnej od 24 stycznia 1991 r. do 1 sierpnia 1991 r. Taka zmiana ma służyć ograniczeniu liczby osób, które bezprawnie posługują się legitymacjami kombatanckimi, żeby korzystać z przywilejów.

– Takie dokumenty ma mniej niż 1 proc. środowiska kombatanckiego, nie przewiduje się więc żadnej procedury wymiany dokumentów – mówi Magdalena Borysewicz, z Urzędu ds. Kombatantów. – Nowe legitymacje będą wydawane tylko członkom Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP, jako symboliczne potwierdzenie ich przynależności do owej „honorowej wspólnoty żołnierskiej", przy czym osoby te będą mogły dokumentować swoje uprawnienia również dotychczas wydanymi przez Urząd legitymacjami.

podstawa prawna: ustawa z 14 marca 2014 r. o zmianie ustawy o kombatantach DzU z 17 kwietnia, poz. 496

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?