Komisje lekarskie podległe ministrowi spraw wewnętrznych i administracji oceniają zdolność fizyczną i psychiczną funkcjonariuszy do pełnienia służby, a także orzekają m.in. o tym, czy ich niezdolność do służby z powodu choroby pozostaje w związku z jej szczególnymi warunkami lub właściwościami. Wydają więc orzeczenia o stanie zdrowia i stopniu zdolności do służby, jak również o stopniu uszczerbku na zdrowiu, związku schorzeń i ułomności ze służbą. Oczywiście nie tylko (>patrz ramka). Komisje te zajmują się bowiem także wybranymi kategoriami pracowników, np. do ich zadań należy ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej kandydatów do pracy w wyodrębnionych komórkach organizacyjnych kontroli skarbowej, inspektorów i pracowników zatrudnionych w tych komórkach. Wszystkie ich zadania określa art. 1 ustawy z 28 listopada 2014 r. o komisjach lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, dalej ustawa o komisjach. Od ich rozstrzygnięć zależy zatem nie tylko otrzymanie przez funkcjonariuszy określonych świadczeń i ich wysokość, ale także dalsze ich funkcjonowanie w danej służbie. Stąd tak duże znaczenie postępowania odwoławczego oraz kontroli sądowej tych orzeczeń. W tej ostatniej kwestii przepisy ustawy o komisjach milczą, co nie znaczy, że taka kontrola jest niedopuszczalna.
Postępowanie odwoławcze
Zgodnie z ustawą o komisjach odwołanie od nieprawomocnego orzeczenia rejonowej komisji lekarskiej może wnieść zarówno osoba badana (np. funkcjonariusz), jak i podmiot kierujący ją do komisji (w Policji czy Straży Granicznej będzie nim przełożony właściwy w sprawach osobowych). Powinno być ono wniesione do Centralnej Komisji Lekarskiej (CKL) w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia rejonowej komisji lekarskiej, za pośrednictwem tej komisji, która orzeczenie wydała. Odwołanie nie wymaga szczegółowego uzasadnienia.
Podobne uprawnienie przysługuje małżonkowi lub innemu uprawnionemu członkowi rodziny zmarłego funkcjonariusza. Mogą oni składać odwołanie od orzeczenia rejonowej komisji lekarskiej ustalającego związek śmierci funkcjonariusza ze służbą.
Odwołanie wniesione po wskazanym wyżej terminie nie podlega rozpatrzeniu. Chyba że naruszenie terminu do wniesienia odwołania nastąpiło z przyczyn niezależnych od osoby badanej albo osoby zainteresowanej (małżonka lub innego uprawnionego członka rodziny). Wówczas CKL może (na uzasadniony wniosek tej osoby) rozpatrzyć odwołanie mimo upływu terminu do jego wniesienia.
Orzeczenia w II instancji
Na rozpatrzenie odwołania CKL ma 30 dni od jego otrzymania (w przypadku konieczności wykonania dodatkowych badań lub uzyskania dodatkowych dokumentów – 60 dni). Robi to po zapoznaniu się ze wszystkimi dokumentami w sprawie, a w razie potrzeby również po przeprowadzeniu niezbędnych badań lub po zleceniu przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich, w tym obserwacji w podmiocie leczniczym, lub po dostarczeniu na jej żądanie dodatkowych dokumentów.