Personel szpitali i przychodni specjalistycznych finansowanych ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia oraz dyżurujących aptek 12 listopada będzie pracował zgodnie z planem – przewiduje projekt ustawy o święcie narodowym z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Podczas piątkowego głosowania Senat odrzucił poprawkę o wykreśleniu tych grup zawodowych z projektu i ponownie skierował projekt do prac w sejmowej komisji.

Czytaj także:Czy 12 listopada będą otwarte sklepy

Lekarze są oburzeni taką regulacją. Rozwiązanie tej sytuacji znalazło Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL), które w zamian za pracę 12 listopada chciałoby wolnego w Wigilię Bożego Narodzenia. – Cieszymy się, że polskie społeczeństwo zyskało dzień wolny, ponieważ jesteśmy jednym z najciężej pracujących krajów Europy i świata, a z punktu widzenia lekarza przepracowanie źle odbija się na zdrowiu. Dlatego też, ciesząc się, że inni obywatele mają wolne, chcemy poprosić, by i nam zostało przyznane w takim dniu jak Wigilia – mówi Damian Patecki, wiceprzewodniczący i jeden z założycieli Porozumienia Rezydentów. Dodaje, że rezydenci wystąpią do posłów z prośbą o wniesienie poprawki gwarantującej wszystkim grupom zawodowym, które będą musiały pracować 12 listopada, wolną Wigilię.

– Jeśli chodzi o szpitale, Wigilia jest dniem, w którym spokojnie mogłyby one działać w trybie dyżurowym, bo nie znam pacjenta, który chciałby mieć tego dnia zabieg planowy. Tymczasem dla nas jest to normalny dzień pracy – tłumaczy Damian Patecki.

Środowiska lekarskie skrytykowały projekt ustawy o 12 listopada. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja w liście do członków izby lekarskiej napisał, że takie rozwiązania prowadzą do nierównego traktowania lekarzy nie tylko wobec innych grup zawodowych, ale i w obrębie samego środowiska lekarskiego. Zwrócił też uwagę na to, że lekarze, którzy 12 listopada będą w pracy, nie będą mogli zapewnić opieki swoim dzieciom, bo żłobki, przedszkola i szkoły będą zamknięte.

Większość parlamentarna pozostała jednak głucha na argumenty pracowników placówek zdrowotnych. By im pomóc, okręgowe izby lekarskie postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce. Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie 12 listopada zaprasza dzieci swoich członków, mające od 4 do 14 lat, na bezpłatne warsztaty plastyczno-edukacyjne. Zajęcia potrwają od godz. 7 do 16, tak by nie kolidowało to z dniem pracy rodziców lekarzy.