Raport kodeksu przejrzystości 2019 - ile koncerny płacą lekarzom za wykłady na kongresach

Średnio 3,3 tys. zł płaciły lekarzom koncerny farmaceutyczne za wykład na kongresie – wynika z raportu kodeksu przejrzystości za 2019 r.

Publikacja: 02.07.2020 08:01

Raport kodeksu przejrzystości 2019 - ile koncerny płacą lekarzom za wykłady na kongresach

Foto: Adobe Stock

Łącznie firmy farmaceutyczne zrzeszone w Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma przekazały przedstawicielom środowisk medycznych i organizacjom pacjentów 706,7 mln zł.

Zgodnie z tegorocznym, piątym już, raportem przejrzystości aż 454,5 mln zł (64,3 proc.) przekazano na działalność badawczo-rozwojową (m.in. badania kliniczne), 129,6 mln zł (18,3 proc.) na rzecz organizacji ochrony zdrowia, a 122,6 mln zł na na rzecz przedstawicieli zawodów medycznych (głównie lekarzy i pielęgniarek).

Firmy najczęściej płacą lekarzom, pielęgniarkom czy farmaceutom za publikacje w czasopismach naukowych. Średnia wartość świadczenia to 3331,4 tys. zł. Poza tym finansują udział medyków w konferencjach i szkoleniach, a także płacą im za prelekcje i odczyty. Koszty poniesione w związku z wydarzeniami stanowiły w 2019 r. 58,9 proc. wydatków na świadczenia na rzecz przedstawicieli zawodów medycznych i wyniosły łącznie 72,2 mln zł.

31,1 proc. świadczeń na rzecz organizacji ochrony zdrowia stanowiły w 2019 r. darowizny (40,3 mln zł). Wynagrodzenie z tytułu świadczonych usług to 16,8 proc. (21,7 mln zł.), a 52,1 proc. (67,5 mln zł) wyniosły koszty poniesione w związku z wydarzeniami.

To już piąta edycja Kodeksu Przejrzystości, który powstał z inicjatywy Infarmy. Do ujawniania danych o współpracy z medykami i pacjentami zobowiązała ją organizacja matka – Europejska Federacja Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPiA).

Zgodnie z Kodeksem Dobrych Praktyk Przemysłu Farmaceutycznego co roku wszyscy sygnatariusze – w tym wszystkie firmy członkowskie Infarmy – udostępniają również listę organizacji pacjentów, którym udzieliły wsparcia finansowego lub pomocy rzeczowej czy niematerialnej w danym roku kalendarzowym.

Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek