Kandydatura Grbicia (rocznik 1973) była zdecydowanie najmocniejsza, Serb miał też za sobą prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej Sebastiana Świderskiego. Główną przeszkodą w zatrudnieniu był opór obecnego pracodawcy klubowego, prezesa Sir Safety Perugia Gino Sirciego.

Następca Belga Vitala Heynena to legenda siatkówki (od 2016 roku jest w Galerii Sław). Wybitny rozgrywający, występował w największych włoskich klubach, zdobywał liczne krajowe tytuły i puchary oraz dwukrotnie wygrywał Ligę Mistrzów (2000 z Sisley Treviso; 2009 z Trentino Volley). Karierę zakończył w Zenicie Kazań, z tytułem mistrza Rosji.

W reprezentacji Jugosławii, potem Serbii grał w latach 1991–2010, zdobywając m.in. złoto igrzysk w Sydney i brąz w Atlancie, także medale mistrzostw świata, Pucharu Świata, Ligi Światowej i mistrzostw Europy. Był najlepszym siatkarzem Europy w 2007 roku.

Czytaj więcej

Trzydziestu kandydatów do pracy z reprezentacjami Polski

Karierę trenerską zaczął w 2014 roku od pracy w Perugii, po roku był już głównym trenerem reprezentacji Serbii. Główne sukcesy: srebro i złoto Ligi Światowej, brąz ME. W 2019 roku pojawił się w Polsce, z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle sięgnął dwukrotnie po Superpuchar Polski, zdobył wicemistrzostwo Polski, Puchar Polski i wreszcie wygrał Ligę Mistrzów, co przyniosło mu największe uznanie. Zgodnie z porozumieniem będzie łączył pracę w Polsce i we Włoszech.

Stefano Lavarini (rocznik 1979) rywalizował o posadę z rodakami Daniele Santarellim i Alessandro Chiappinim oraz świetnie znanym nad Wisłą Francuzem Stephane Antigą. Za następcą Jacka Nawrockiego nie stoi kariera siatkarza. Już w młodym wieku Lavarini zaczął pracę jako szkoleniowiec, najpierw w lokalnym klubie Pallavolo Omegna, w którym był nastoletnim asystentem trenera, potem zdobywał umiejętności w kilku włoskich zespołach ligowych.

Samodzielnie prowadził od 2011 do 2017 roku żeńską drużynę Foppapedretti Bergamo, w której też zaczynał od funkcji asystenta. Największy sukces w ojczyźnie to Puchar Włoch w 2016 roku. Sporo dał mu wyjazd do Brazylii i trzyletnia praca z drużyną Minas Tenis Clube – z nią dwukrotnie zdobył klubowe mistrzostwo Ameryki Południowej, srebro klubowych mistrzostw świata, a także mistrzostwo i Puchar Brazylii.

Od 2020 roku jest znów trenerem w Serie A – w klubie Igor Gorgonzola Novara, na razie wywalczył wicemistrzostwo Włoch. Przepustką do objęcia stanowiska w Polsce stały się sukcesy z żeńską reprezentacją Korei Południowej. Objął ją w 2019 roku i od razu zdobył brązowy medal mistrzostw Azji. Podczas igrzysk w Tokio dotarł z Koreankami do półfinału.

Kontrakty obowiązują do zakończenia igrzysk w Paryżu w 2024 roku, z możliwością weryfikacji po kwalifikacjach olimpijskich.

Autopromocja
SZKOLENIE

Pozyskiwanie sponsorów przez instytucje nauki, kultury i sportu

WEŹ UDZIAŁ