Nowe rozwiązania wynikają z ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (dalej u.i.m.), w której ustalono szczególne zasady lokalizacji tych inwestycji. Nowe przepisy umożliwią dokonywanie „korekt" planów miejscowych, przy czym, jeżeli gmina stwierdzi, że wniosek inwestora koliduje z potrzebami jej rozwoju, będzie mogła odmówić ustalenia lokalizacji inwestycji.
Czytaj także: W miastach łatwiej będzie przekwalifikować grunty pod budowę bloków
Z ułatwień przewidzianych w u.i.m. będzie można skorzystać, jeżeli inwestycja mieszkaniowa będzie odpowiadać standardom ustalonym w art. 17-19 u.i.m.
Przykład
Zgodnie z art. 17 ust. 2 pkt 1 u.i.m. inwestycję mieszkaniową lokalizuje się w odległości nie większej niż 1000 m, a w miastach, w których liczba mieszkańców przekracza 100 000 mieszkańców – 500 m, od przystanku komunikacyjnego. Odległości ustala się w odniesieniu do obiektów położonych w gminie, w której będzie realizowana inwestycja. Zgodnie z art. 19 ust. 1 u.i.m. wymóg ten będzie obowiązywać, o ile gmina nie określi w drodze uchwały lokalnych standardów urbanistycznych w zakresie powyższych parametrów. Lokalne standardy urbanistyczne w zakresie odległości nie mogą różnić się o więcej niż 50 proc. od standardów podanych w u.i.m. Uchwała o ustaleniu lokalnych standardów urbanistycznych będzie stanowić akt prawa miejscowego.
Natomiast art. 19 u.i.m. stanowi, że gmina będzie mogła określić lokalne standardy urbanistyczne, przy czym nowe przepisy nie będą wykluczać realizacji inwestycji na dotychczasowych zasadach.