W miastach łatwiej będzie przekwalifikować grunty pod budowę bloków

W miastach oraz w ich okolicach łatwiej będzie przekwalifikować grunty pod budowę bloków. Jesienią tego roku powinna wejść w życie specustawa mieszkaniowa. Jej pełna nazwa to: „o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących".

Publikacja: 29.07.2018 15:00

W miastach łatwiej będzie przekwalifikować grunty pod budowę bloków

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Na terenach po dawnej hucie deweloper wybuduje bloki. Pod warunkiem, że rada miasta się na to zgodzi.

Z wnioskiem do prezydenta miasta

Nowe przepisy dotyczą głównie gruntów położnych w granicach administracyjnych miast oraz poza nimi. Chodzi głównie o: nieruchomości po zakładach przemysłowych, kolejowe, pocztowe, rolne, które nadają się pod wielorodzinne budownictwo mieszkaniowe.

Ze specustawy mieszkaniowej będą mogli skorzystać inwestorzy, którzy planują wybudować bloki lub infrastrukturę towarzyszącą, taką jak: budowa (przebudowy) dróg, przedszkoli, szkół, obiektów sportowych, ale też handlowych.

Nie muszą oni być właścicielami gruntu ani użytkownikami wieczystymi. Sprawy związane z uzyskaniem tytułu do gruntu mogą załatwić później, po uzyskaniu decyzji o lokalizacji inwestycji. O tym, czy w danym miejscu będzie wolno im wybudować bloki oraz infrastrukturę towarzyszącą ma decydować rada gminy.

Inwestor nie będzie się z nią kontaktował wprost tylko za pośrednictwem wójta, burmistrza, (prezydenta miasta), do którego złoży wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji razem z dokumentami.

Chodzi m.in. o następujące dokumenty: koncepcję urbanistyczno-architektoniczną; decyzję o środowiskowych uwarunkowania (jeżeli jest wymagana); oświadczenie, że jego inwestycja nie koliduje z innymi inwestycjami wymienionymi przez specustawę (chodzi o inwestycje gazowe, kolejowe, przystaniowe etc.); potrzebne uzgodnienia, np. z PKP.

Władze miasta będą musiały zamieścić wniosek (w terminie 3 dni od otrzymania) w biuletynie informacji publicznej na stronie internetowej urzędu oraz podać do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości.

Przez 21 dni będzie można wnosić uwagi do wniosku – na papierze lub online.

Wójt (burmistrz, prezydent miasta) będzie miał obowiązek przekazać wniosek do zaopiniowania wszystkim zainteresowanym instytucjom, m.in. wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków etc. Po upływie tego okresu władze miasta przekażą następnie wniosek radzie gminy (miasta). Ostatecznie to ona zadecyduje w formie uchwały, czy na danym terenie wolno zbudować bloki. Na podjęcie uchwały mają mieć 60 dni od złożenia wniosku przez np. dewelopera. W stosunku do tej samej nieruchomości można wydać wiele uchwał.

Rada gminy (miasta) swoją uchwałę przekaże wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta), a ten inwestorowi.

Budowa bloków mieszkalnych w danym miejscu będzie możliwa wbrew zapisom obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, pod warunkiem, że nie będzie sprzeczna ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz uchwałą o utworzeniu parku kulturowego.

Natomiast inwestycje na dawnych terenach kolejowych, wojskowych, produkcyjnych oraz pocztowych będą mogły być sprzeczne, nawet z zapisami studium.

Media i drogi

Specustawa mieszkaniowa przewiduje długą listę warunków, jakie będzie musiała spełnić dana inwestycja, by radni się na nią zgodzili. Ci ostatni mogą również stworzyć własne standardy. Wśród nich jest m.in.: dostęp do mediów, do drogi publicznej, dostęp w odpowiedniej odległości do komunikacji miejskiej, przedszkola i szkoły. Wymagana od inwestora odległość obiektów ma zależeć od wielkości miasta. W miastach powyżej 100 tys. mieszkańców odległość między nowymi blokami a przystankiem powinna wynosić nie więcej niż 500 m, a w mniejszych – kilometr.

Podobne rozróżnienie jest przewidziane dla szkół i przedszkoli. W miastach powyżej 100 tys. mieszkańców te placówki powinny leżeć w odległości do 3 km od osiedla, a w pozostałych – 1,5 km.

Bloki w miastach do 100 tys. mieszkańców nie będą mogły mieć więcej niż 4 piętra, a większe mają mieć maksymalnie 14 pięter.

Wiążący charakter

Uchwała o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej ma mieć charakter wiążący. Oznacza to, że starosta musi ją uwzględnić przy wydawaniu pozwolenia na budowę. Inwestor będzie dołączał uchwałę zamiast warunków zabudowy do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. Decyzji tej będzie można nadać rygor natychmiastowej wykonalności, jeżeli przemawia za tym ważny interes społeczny.

Po zakończeniu budowy bloków i infrastruktury towarzyszącej inwestor uzyska pozwolenie na użytkowanie u powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.

Obiekty w szczerym polu

Specustawa mieszkaniowa przewiduje również odrolnienie gruntów.

W tym celu nowelizuje ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego, regulującą zasady obrotu ziemią.

O odrolnieniu będzie decydowała rada gminy w uchwale o lokalizacji inwestycji mieszkaniowej.

Nowe przepisy stawiają jednak warunki. Inwestor musi uzyskać pozwolenie na budowę w ciągu dwóch lat od zawarcia umowy przenoszącej na niego własność gruntu rolnego. Natomiast samą inwestycję powinien zakończyć w ciągu pięciu lat.

Jeżeli nie spełni tych warunków, musi się liczyć z tym, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (dawna Agencja Nieruchomości Rolnych) będzie mógł odkupić ziemię i to po cenie, za jaką kupił ją inwestor. Notariusze będą mieli bowiem obowiązek informowania KOWR o transakcjach związanych z ziemią rolną.

Nie wszystkie jednak inwestycje będą musiały spełnić warunek dotyczący pięciu lat. Projekt zezwala, by w ciągu tego okresu została wybudowana przynajmniej połowa bloków.

Taryfy ulgowej nie będzie natomiast, jeżeli w ciągu tych pięciu lat deweloper nie wybuduje infrastruktury towarzyszącej osiedlu. Chodzi m.in. o drogi, media etc.

Dziś odrolnienie gruntów rolnych w miastach jest możliwe tylko na podstawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Tam, gdzie ich nie ma, szansa na pozyskanie ziemi rolnej (z wyjątkiem działek do 3 tys. mkw.) pod budowę bloków jest równa zeru.

Grunty mogą kupić rolnicy indywidualni na cele związane z rolnictwem. KOWR może wprawdzie wydać zgodę na nabycie ziemi przez inne podmioty niż rolnik indywidualny, ale na pewno nie pod budownictwo mieszkaniowe.

Specustawa mieszkaniowa ma wejść życie po upływie 14 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw ( z wyjątkiem niektórych przepisów).

Ma obowiązywać do 31 grudnia 2028 r. ?

Na terenach po dawnej hucie deweloper wybuduje bloki. Pod warunkiem, że rada miasta się na to zgodzi.

Z wnioskiem do prezydenta miasta

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP