Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną jednej z gmin, która spierała się z fiskusem o opodatkowanie dotacji z Unii na inwestycje w odnawialne źródła energii.
W sprawie chodziło o unijne dofinansowanie pozyskane na zakup i montaż kolektorów słonecznych oraz kotłów na biomasę w budynkach stanowiących własność mieszkańców. We wniosku o interpretację gmina wyjaśniła, że inwestycja jest prowadzona na podstawie kontraktu na roboty z wyłonionymi wykonawcami. Faktury wystawiane są każdorazowo na nią.
Czytaj też: Samorządy korzystające z unijnych dotacji mają kłopoty z VAT
Ponadto gmina podpisała z mieszkańcami umowy, na podstawie których mieli partycypować w kosztach realizacji projektu. Z wniosku wynikało, że w zamian za wpłaty w okresie trwania umów mieszkańcy mieli mieć możliwość korzystania z instalacji, zaś po upływie okresu tych umów gmina miała sprzedać na ich rzecz za odrębnym wynagrodzeniem wyposażenie i urządzenia.
Gmina chciała się przede wszystkim upewnić, czy podstawę opodatkowania w przypadku świadczenia na rzecz mieszkańców stanowi wyłącznie otrzymywane od nich wynagrodzenie pomniejszone o kwotę podatku należnego.