Wymóg ten został zmodyfikowany i obecnie pracownik samorządowy nie może wykonywać zajęć tożsamych, które są sprzeczne lub związane z zajęciami, które wykonuje w zakresie obowiązków służbowych (art. 18 ustawy). Zakaz ten dotyczy zajęć, których wykonywanie dodatkowo wywoływałoby uzasadnione podejrzenie o stronniczość lub interesowność pracownika samorządowego.
Przepisy nie określają jednak, jakie zadania naruszają powinności samorządowców. Zdaniem Sądu Najwyższego prywatna działalność gospodarcza wykonywana przez pracownika samorządowego w czasie i miejscu zatrudnienia jest sprzeczna z jego obowiązkami pracowniczymi. Może to też uzasadniać podejrzenie o stronniczość lub interesowność nawet wtedy, gdy dotyczy działalności nieobjętej bezpośrednio jego zakresem czynności pracowniczych (wyrok z 15 lutego 2006 r., II PK 134/05).
Prowadzenie przez samorządowca działalności gospodarczej obejmującej czynności ściśle związane z jego obowiązkami pracowniczymi uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę na podstawie art. 18 ustawy o pracownikach samorządowych. Wchodzi tu w grę podejrzenie o stronniczość i interesowność. Szef nie musi zatem wykazywać, że pracownik wykonywał swoje obowiązki stronniczo lub interesownie, a zwłaszcza że uzyskiwał w związku z ich wykonywaniem jakiekolwiek korzyści (wyrok Sądu Najwyższego z 18 czerwca 1998 r., I PKN 188/98). W razie gdy pracownik samorządowy naruszy którykolwiek z obowiązków, jego szef niezwłocznie rozwiązuje z nim bez wypowiedzenia stosunek pracy w trybie art. 52 § 2 i 3 k.p. lub odwołuje go ze stanowiska (art. 18 ustawy).
Jeden z podstawowych obowiązków ciążących na pracownikach samorządowych polega na złożeniu dwóch oświadczeń. Jedno dotyczy informacji o prowadzeniu działalności gospodarczej, drugie odnosi się do jego stanu majątkowego.
o prowadzeniu działalności gospodarczej
To art. 18a ustawy nakazuje, aby pracownik samorządowy złożył oświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej. W nim dokładnie określa jej charakter. Umożliwia to sprawdzenie, czy jej prowadzenie nie jest sprzeczne z obowiązkami pracowniczymi. Każda zmiana charakteru tego biznesu oznacza dla pracownika konieczność złożenia odrębnego oświadczenia.