Od 2006 roku płacę podatek dochodowy (założyłem fermę zwierząt futerkowych). Czy od gruntu, na którym znajduje się ta ferma, gmina powinna pobierać podatek rolny? Czy nie prowadzi to do podwójnego opodatkowania?
– pyta czytelnik DF.
Gmina może pobierać podatek rolny od gruntu, na którym prowadzona jest hodowla. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 15 września 1999 r. (III SA 8042/98). W obu wypadkach odmienny jest bowiem przedmiot opodatkowania. Przy podatku rolnym jest to grunt, przy podatku dochodowym – dochód z działów specjalnych produkcji rolnej.
Zgodnie z art. 1 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 136, poz. 969 ze zm.) opodatkowane nim są grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności innej niż rolnicza.
Jeśli tak jest sklasyfikowany grunt, na którym znajduje się ferma, sad, wylęgarnia drobiu czy inny rodzaj uprawy lub produkcji należącej do działów specjalnych produkcji rolnej, obciąża go podatek rolny.