Dofinansowanie szkół jest zadaniem własnym samorządu

Gminy są zobowiązane dotować niepubliczne szkoły posiadające uprawnienia szkół publicznych. Warunkiem uzyskania dotacji jest wniosek osoby prowadzącej taką placówkę

Publikacja: 12.11.2008 05:10

Dofinansowanie szkół jest zadaniem własnym samorządu

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Przepisy ustawy o systemie oświaty dają osobom fizycznym i prawnym możliwość zakładania szkół niepublicznych. Warunkiem jest uzyskanie wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną doprowadzenia danego typu szkół publicznych. Jeżeli zgłoszenie zostało dokonane zgodnie z art. 82 ust. 2 –3 ustawy, szkoła taka uzyskuje uprawnienia szkoły publicznej.

Przepis ten ma zastosowanie do szkół ponadgimnazjalnych, ponieważ podstawówki i gimnazja są szkołami publicznymi z mocy ustawy. Szkołom takim przysługują – na każdego ucznia – dotacje z budżetu gminy w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na jednego ucznia danego typu i rodzaju szkoły w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez tę jednostkę samorządu terytorialnego. Dotacja ta jest obligatoryjna. Jedynym warunkiem jej przyznania jest wniosek osoby prowadzącej szkołę, który musi być złożony nie później niż do 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji. We wniosku podać należy planowaną liczbę uczniów.

Przyznana dotacja nie może być niższa niż subwencja na jednego ucznia. Wynika z tego zatem, że gmina może ją ustalić na wyższym poziomie. Decyzję w tej sprawie podejmuje rada gminy w uchwale, określając tryb jej udzielania i rozliczania, czyli techniczne zasady przekazywania środków pieniężnych dla niepublicznych placówek oświatowych.

Należy również pamiętać, że w uchwałach w sprawie dotacji dla szkół niepublicznych rada gminy nie jest uprawniona do określania dodatkowych warunków ich przyznawania, albowiem zostały one określone w ustawie – wniosek podmiotu prowadzącego szkołę zawierający wskazanie planowanej, w roku, w którym dotacja ma być przekazana, liczby uczniów. Również określanie w uchwale sposobu wydatkowania przekazanych dotacją środków finansowych należy uznać za niezgodne z prawem.

[ramka][b]GPP>RADZI[/b]

Cennym źródłem informacji, jakich zapisów unikać w omawianych uchwałach, są rozstrzygnięcia nadzorcze regionalnych izb obrachunkowych. Po pierwsze nie należy w nich wprowadzać zapisów określających zasady przyznawania tych dotacji, jak podkreśliła bowiem RIO w Łodzi w uchwale z 1 lipca 2004 r., są one określone w przepisach ustawy o systemie oświaty. Nie należy również zamieszczać przepisów zobowiązujących podmioty prowadzące szkoły do przekazywania szczegółowych informacji o sposobie wydatkowania dotacji. Organ stanowiący nie może też zobowiązać dotowanego podmiotu do przedstawiania informacji o poniesionych kosztach, w tym do przedstawienia faktur, rachunków i list płac [b](uchwała RIO we Wrocławiu z 6 lutego 2008 r.)[/b].[/ramka]

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autora

m.cyrankiewicz@rp.pl[/i]

Aplikacje i egzaminy
Oto najlepsze uczelnie dla przyszłych aplikantów. Opublikowano nowy ranking
Prawo karne
Prokurator Ewa Wrzosek zabrała głos ws. przesłuchania Barbary Skrzypek
Praca, Emerytury i renty
13. emerytura nie dla wszystkich seniorów. Te grupy nie otrzymają świadczenia
Praca, Emerytury i renty
Będzie nowa uprzywilejowana grupa zawodowa? 20 lat pracy i emerytura
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Ochrona zdrowia
Do tych lekarzy nie będzie potrzebne skierowanie. Lista specjalistów się wydłuży
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń